Článok

Silné korene aj košatá koruna vďaka programu Stronger Roots

pridané: 25. apríla 2025

Tím slovenskej platformy Ambrela opisuje výsledky projektu s podporou EÚ

Platforma Ambrela ukončila v marci projekt ‚Občiansky zastrešiť plán obnovy U(krajiny’, realizovaný vďaka podpore EÚ cez program Stronger Roots. Jeho cieľom bolo vytvorenie priestoru pre zapojenie slovenských mimovládnych organizácií do obnovy nášho východného suseda, zasiahnutého vojnou. V procesoch prepájania však Ambrela nezostala iba pri svojich troch desiatkach členov a pozorovateľov, ktoré zastrešuje, ale nadviazala partnerstvá naprieč sektormi. Ďalšie prínosy projektu opisuje v rozhovore samotný jej tím – projektová manažérka Sabína Bieliková (SB), advokačný expert Juraj Jando (JJ) a výkonný tajomník Daniel Kaba (DK).

V čom bol pre platformu Ambrela ako celok prínosný tento projekt v rámci programu Stronger Roots?

DK: Za 12 rokov môjho pôsobenia v mimovládnom sektore išlo o prvý program (a aj v tom je jeho unikátnosť), zameraný na podporu strešných / platformových organizácií. Ešte pred začatím implementácie projektu motivoval žiadateľov premýšľať inak, ale zároveň prakticky, a vyjsť zo svojej komfortnej zóny smerom k novým aktérom. Či už to bol prístup donora počas konzultácií počas tvorby projektovej žiadosti, jej formulár, poskytnuté publikácie o teórii transverzálnej spolupráce, alebo samotné druhé kolo výberového procesu, ktoré bolo ústne. 

SB: Ako platforma sme dosiahli významný posun vpred v podobe tvorby novej participatívnej stratégie Ambrely, ktorá nám pomohla jasne definovať ďalšie smerovanie našej organizácie a jej piliere. Zároveň sme pripravili k stratégii aj ročný akčný plán, kde sme opäť prepojili naše členské a pozorovateľské organizácie, a zapojili ich do procesu plánovania i rozhodovania.

JJ: Program podpory sa zameriaval na platformové subjekty, čo bolo pre nás ako strešnú organizáciu rozvojových organizácií v SR, kľúčové. Interne sme uchopili koncepciu transverzálnej spolupráce ako výzvu, ktorá nás primäla zamyslieť sa pri téme obnovy Ukrajiny aj nad ne-tradičnými partnermi a takými, s ktorými sme doteraz ešte nespolupracovali.

Ambrela development forum 2024

V čom bol pre vás osobne (ako člena tímu Ambrely) projekt prínosom?

SB: Obohatili ma predovšetkým tréningy, ktoré sme mali možnosť absolvovať počas trvania projektu. Vďaka programu Stronger Roots a jeho konzorciu som mohla vycestovať na networkingové stretnutia do Prahy a Budapešti. Tam sme mohli s ostatnými organizáciami, ktoré úspešne získali podobný grant a implementovali svoj projekt, zdieľať a rozdiskutovať svoje úspechy, ale aj výzvy. Tých bolo v posledných dvoch rokoch celkom dosť. Výmena poznatkov a skúseností napríklad v oblasti efektívnej komunikácie a zapájania členských organizácií bola veľmi prospešná.

JJ: Veľmi som oceňoval prístup a celkovú komunikáciu donora, ako aj vedenia konzorcia programu Stronger roots, ktorí nám ukazovali ‘can-do approach‘ a umožňovali flexibilne reagovať na nečakané zmeny – najmä politického spektra. Zároveň mi veľmi pomohli hlbšie sa vnoriť do témy ‘networkov‘. A pochopiť, že práve menej rigídna a štruktúrovaná sieť organizácií môže byť živšia a prinášať lepšiu spoluprácu medzi samotnými zapojenými subjektmi.

stretnutie Stronger roots grantistov v Budapešti

Ktoré dôležité stretnutie či event ste mohli zorganizovať vďaka tomuto projektu?

SB: Vďaka projektu sme mohli napríklad dvakrát (vo februári 2024 a vo februári 2025) zorganizovať aj Commemoration event v kostole Klarisiek v Bratislave, ktorý slúžil na pripomenutie si smutného výročia vojny na Ukrajine, a zároveň aj neutíchajúcej solidarity a pomoci Slovenska svojmu východnému susedovi. Program podujatí pozostával z foto-prezentácií konkrétnej humanitárnej pomoci od našich členov, expertnej panelovej diskusie o vízii i plánoch pri obnove Ukrajiny, kultúrneho prvku, sieťovania prítomných, ako aj oceňovania osobností humanitárnej komunity, ktorá pomáha nášmu východnému susedovi. 

DK: Okrem februárových spomienkových podujatí sme mohli v novembri 2023 a v októbri 2024 zorganizovať aj ďalšie dve kľúčové podujatia – vlajkové lode našej platformy – Ambrela development forum (ADF). V rámci oboch ročníkov tejto medzinárodnej konferencie sa okolo 200 expertiek a expertov na rozvoj a medzinárodné vzťahy z viac ako dvadsiatich krajín sveta pokúsilo analyzovať aktuálne humanitárne výzvy (s hlavným prihliadnutím na Ukrajinu) a zároveň hľadať riešenia, ako aj odporúčania pre sektor humanitárnej pomoci, rozvojovej spolupráce aj výchovy ku globálnemu občianstvu. Sieťovanie a budovanie partnerstiev bolo integrálnou súčasťou ADF, pričom sme prítomným ponúkli rôzne formáty – od panelových diskusií cez deep-talky, workshopy až po menšie okrúhle stoly a rozhovory.

JJ: Počas trvania projektu sme zorganizovali niekoľko online aj offline stretnutí Pracovných skupín (PS) Ambrely pre rozvojovú spoluprácu a humanitárnu pomoc, ako aj samostatných PS pre humanitárnu pomoc Ukrajine. Práve u druhej spomenutej bol dôvod i priestor na zapojenie občianskych organizácií mimo našej členskej základne. 

Commemoration event Ambrely: Dva roky vojny na Ukrajine 2024

Do akej miery program pomohol rozšíriť partnerstvá a spolupráce v SR s nečlenmi Ambrely?

SB: Spolu s nečlenskými organizáciami sme založili novú Pracovnú skupinu Ambrely pre Ukrajinu. Táto skupina umožňuje nielen našim členským, ale aj nečlenským občianskym organizáciám zo Slovenska diskutovať o spoločných záujmoch, príležitostiach a možnostiach financovania ich aktivít, ale aj početných výzvach. Voči nečlenským organizáciám sa stále viac otvárame aj v oblasti budovania kapacít – pri organizovaní tematických školení. Aktívne ich tiež pozývame na naše verejné podujatia, aby sme podčiarkli spoločný záujem a vytvorenú spoluprácu. 

JJ: Diskusie o aktuálnych výzvach na našich stretnutiach Pracovných skupín sú často náročné, ale zároveň podnetné. Na jednu z Pracovných skupín pre Ukrajinu sme preto pozvali aj externú facilitátorku, ktorá pomohla prítomným organizáciám nájsť spoločné prieniky a možnosti spolupráce.

sieťovanie počas Ambrela development forum

Ako sa sekretariátu podarilo vylepšiť procesy vo vnútri Ambrely a interný rozvoj siete?

DK: Vďaka tomuto projektu (nielen jeho finančnej časti, ale aj motivácii: skúsiť premýšľať inak) a vďaka lepšiemu spoznaniu sa s expertmi sa nám podarilo zrealizovať 8-mesačný proces tvorby a prijatia novej stratégie Ambrely. Čo je naozaj veľký úspech, keď vezmeme do úvahy našu vyťaženú, početnú a výrazne diverzifikovanú členskú základňu, ako aj výrazne sa meniaci priestor pre fungovanie občianskej spoločnosti v krajine. Smerom k externým aktérom a verejným politikám sa transverzálnosť prejavila veľmi konkrétne napríklad nadviazaním nielen spolupráce, ale aj prehlbovaním vzťahov s Úradom podpredsedu vlády SR, ktoré by bez tohto projektu nemuseli nastať v takej miere a intenzite. 

SB: Mali sme možnosť ako sekretariát zorganizovať viacero stretnutí a podujatí, vrátane off-site stretnutia členov Ambrely – na strategickom plánovaní v Modre, ktoré prispelo k upevneniu našich vzťahov v rámci komunity aj k tvorbe spomínanej stratégie platformy.

strategické plánovanie platformy Ambrela v marci 2024

Ako sa ‘core’ tímu Ambrely podarilo zapojiť rôzne sektory do plánu obnovy Ukrajiny?

SB: Tím Ambrely navrhoval písomné vstupy do dvoch strategických dokumentov – do Rámca zapojenia Slovenskej republiky do obnovy Ukrajiny a do Strednodobej stratégie rozvojovej spolupráce (ODA) SR na roky 2025–2030. Naše vstupy sa týkali najmä zapojenia mimovládnych organizácii do týchto procesov. Naše vstupy boli prijaté a obidva dokumenty sú schválené Vládou SR. 

JJ: Pri príprave spomínaných dvoch strategických dokumentov, týkajúcich sa obnovy Ukrajiny, sme vstupy konzultovali najmä so slovenskými občianskymi organizáciami. Zároveň sme pri príprave týchto materiálov (okrem dobrej spolupráce s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR) nadviazali spoluprácu aj s Úradom podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov, ako aj kanceláriou prezidenta SR či Eximbankou. Prvé kroky sme spravili tiež v téme prepájania firiem a mimovládnych organizácií pri obnove Ukrajiny.

Ambrela development forum 2024

Čo sa počas trvania projektu možno úplne nestihlo zrealizovať či transformovať?

SB: Hneď po začatí realizácie projektu sa na Slovensku zmenila vláda, a s ňou aj celá politická atmosféra a nazeranie na aktivity občianskej spoločnosti. Nová vláda je viac uzavretá a konzervatívna vo vyjadrení podpory Ukrajine a celkovo v zapájaní sa do diskusií okolo jej obnovy. Aj preto sme mali problém s organizáciou okrúhlych stolov s rozhodovateľmi. Napriek tomu sme sa počas celého trvania projektu snažili o stretnutia s verejnými činiteľmi. 

JJ: Po parlamentných voľbách v SR sa zmenil postoj vedenia krajiny k pomoci Ukrajine, čo nám výrazne sťažilo možnosti vytvárať lepšie príležitosti pre mimovládne organizácie aj v praktickej rovine, nielen na úrovni strategických dokumentov. Zároveň sa naša ambícia: zapájať do problematiky obnovy Ukrajiny aj ne-členské organizácie ukázala ako veľmi náročná. Postupne sme totiž zistili, že takmer všetky slovenské organizácie, aktívne v oblasti pomoci Ukrajine, už sú alebo sa postupne stali členmi našej platformy.

Commemoration event Ambrely v kostole Klarisiek

Prečo by ste išli znovu do takéhoto projektu (v rámci pilieru: Transverzálna spolupráca platforiem), keby to bolo možné?

SB: Tento projekt nám umožnil pozrieť sa na Ambrelu zvnútra, čo prispelo k nášmu organizačnému rastu a zároveň nám pomohlo prehĺbiť vzťahy s členskými a pozorovateľskými organizáciami. Oceňujeme, že projekt kládol dôraz skôr na obsah a reálny prínos, než na vykazovanie čísel a byrokratickú záťaž. Možnosť byť v pravidelnom kontakte aj s ostatnými platformami za hranicami SR a vymieňať si vzájomné skúsenosti by sme uvítali i v budúcnosti.

JJ: Možnosť stretnúť sa s ostatnými grantistami na jednom mieste a naživo si vymeniť skúsenosti z budovania komunít či podpory spolupráce vo vnútri členskej základne, je pre zapojených ľudí z platforiem vždy obohatením, ktoré každému žiadateľovi o grant odporúčam a doprajem. Napríklad v Budapešti sme strávili dva výnimočné dni, plné diskusií, naberania inšpirácie a hľadania ciest, ako posilniť siete. U nás v Ambrele sa nám podarilo upevniť vnútorné základy aj rozvinúť vonkajšie vzťahy s organizáciami. Teda vybudovali sme silné korene a tiež košatú korunu.

DK: Počas implementácie som pozitívne vnímal a kladne hodnotil hneď niekoľko aspektov. Prvým bola flexibilita pri zmenách, snaha zástupkýň a zástupcov donora i konzorcia porozumieť situácii a riešeniam konkrétneho grantistu. Tiež som bol vďačný za úprimný záujem donora nielen o správne reportovanie, ale aj o reálne výsledky a ich súvislosti, okolnosti či dosah. Bol to vzájomný ‘learning process‘. A snaha o vytvorenie komunity grantistov, ako aj ich pravidelné sieťovanie a mentoring už boli spomenuté. Využili sme ich naplno.

Ambrela development forum 2024

Text: Boba M. Baluchová a Ambrela tím, Foto: archív Ambrely a Stronger roots

Projekt bol podporený Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava v rámci Programu Stronger Roots for Civil Society. Cieľom programu je zvýšiť rezilienciu organizácií občianskej spoločnosti a ich spolupracujúcich organizácií, posilniť ich sociálny kapitál a začleniť ich do komunít a spoločenstiev, v ktorých realizujú svoje činnosti. Projekt bol financovaný Európskou úniou z Programu Občianstvo, rovnosť, práva a hodnoty. Prezentovaný obsah a názory vyjadrujú stanovisko autora/autorov a nemusia sa zhodovať s názorom Európskej únie alebo Nadácie otvorenej spoločnosti Bratislava. Ani Európska únia, ani Nadácia otvorenej spoločnosti Bratislava za ne nenesú zodpovednosť.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
CIPE
GENE
USV SR ROS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
Pontis
CONCORD
ZEK
.týždeň
North South Centre
GCAP
Euractiv
Eurodad
UNESCO
EEA grants
NOS
Faces of Migration