Kontaktná osoba: Daniel Kaba, daniel.kaba@ambrela.org
Zameranie: Advokačná pracovná skupina má najširšiu agendu, ktorá si vyžaduje vytváranie menších pracovných tímov k určitým témam. Prioritnými oblasťami tejto pracovnej skupiny sú:
Sledovanie objemu, kvality a efektívnosti bilaterálnej a multilaterálnej zahraničnej rozvojovej spolupráce v porovnaní so Strednodobou stratégiou rozvojovej spolupráce SR na konkrétne roky, zameraním bilaterálnej rozvojovej spolupráce na jednotlivé roky, spolupráca na vytváraní plánov – týkajúcich sa modalít a teritoriálnych priorít oficiálnej rozvojovej spolupráce SR (slovenská ODA na ďalšie roky, vrátane jej hodnotenia za jednotlivé roky).
Financovanie – zdieľanie informácií a skúseností v oblasti financovania MVO na slovenskej a európskej úrovni, financovanie MVO zo strany firiem, spolupráca a prepájanie MVO s podnikateľským sektorom.
Efektívnosť – vytvorenie systému monitoringu a evaluácie slovenskej ODA, zdieľanie skúseností v tejto oblasti, podpora procesu tzv. peer learning (učenie sa od partnerov).
Strategické oblasti rozvojovej politiky – do tejto podskupiny patrí aj komunikácia so slovenskými poslancami/kyňami NR SR či EP, tvorcami/kyňami politík a ďalšími aktérmi/kami.
Primárnymi témami sú Agenda 2030 a koherencia politík pre udržateľný rozvoj.
Európska politika – poslednou súčasťou advokačnej pracovnej skupiny je sledovanie strategických oblastí európskej rozvojovej politiky, spracovanie informácií a prehľadov pre slovenských aktérov v tejto téme. PMVRO sa zapája do prípravy návrhov a odporúčaní k jednotlivým strategickým dokumentom (napr. nový viacročný finančný rámec EÚ, Európsky investičný plán, zapájanie súkromného sektora do rozvojovej spolupráce, Agenda 2030, dohody s krajinami Afriky, Pacifiku, Karibiku a i.).
1. ovplyvňovanie smerovania slovenskej ODA,
2. zlepšenie nastavenia systému implementácie slovenskej ODA,
3. zvyšovanie šancí slovenských rozvojových MVO uspieť u iných donorov (EÚ, OSN, MVF, a i.).
Kontaktná osoba: Daniel Kaba, daniel.kaba@ambrela.org
Zameranie: Prioritami pracovnej skupiny je navyšovanie finančných prostriedkov na rozvojovú spoluprácu a humanitárnu pomoc z rozpočtu SR, zvyšovanie jej efektívnosti, zlepšenie načasovania a obsahu výziev na humanitárnu pomoc v spolupráci s MZVaEZ SR (Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR) pri lepšom nastavení Mechanizmu humanitárnej pomoci SR, sledovanie situácie na európskej úrovni (možnosti finančných nástrojov), zdieľanie informácií medzi členskými organizáciami z jednotlivých humanitárnych kríz, vzdelávanie v témach súvisiacich s poskytovaním humanitárnej pomoci, lepšia a aktualizovaná informovanosť o práve realizovanej humanitárnej intervencii (na základe tzv. 4w – kto, kde, kedy, čo robí?) a práca na prioritných oblastiach slovenskej humanitárnej pomoci.
Táto pracovná skupina slúži aj na zdieľanie prvotných informácií v prípade nových humanitárnych kríz, koordináciu v prípade humanitárnej krízy na území SR (napr. pri povodniach), podporu humanitárnych zbierok a prerozdelenie vyzbieraných finančných prostriedkov v prípade spoločnej zbierky na pomoc pri rovnakej humanitárnej kríze.
Európska politika – z aktuálnych tém sa v rámci tejto pracovnej skupiny v súčasnosti vedie diskusia týkajúca sa migrácie, bezpečnosti, azylovej politiky, nových trendov v definícii pomoci a nových finančných modalít súvisiacich s migráciou a riešením príčin migrácie.
Kontaktná osoba: Daniel Kaba, daniel.kaba@ambrela.org
Zameranie: navyšovanie finančných prostriedkov na aktivity globálneho vzdelávania, spolupráca pri diskusii k novému strategickému dokumentu Národná stratégia GRV, mapovanie, sieťovanie a prepájanie aktérov GRV a spolupráca s novými aktérmi (vysokými školami a privátnym sektorom), propagácia GRV, zdieľanie metodík, príručiek a ďalších publikácií v oblasti globálneho vzdelávania, podpora strategických iniciatív v oblasti školstva v SR.
Európska politika – na úrovni EÚ sa PS GRV zameriava na zosúladenie národnej a európskej politiky s Cieľom trvalo udržateľného rozvoja č. 4.7 a zabezpečenie jeho financovania, rozvoj kritického dialógu smerom k štandardizovanému chápaniu globálneho vzdelávania, organizácia spoločných kampaní a fundraisingových aktivít, vytváranie verejného tlaku na podporu aktivít za globálnu spravodlivosť a s ňou súvisiace aktívne globálne občianstvo.
Kontaktná osoba: Andrej Mesároš, financie@ambrela.org
Zameranie: Prioritou tejto pracovnej skupiny je zdieľanie skúseností s finančným riadením projektov podporených z prostriedkov SlovakAid v rámci grantových výziev SAMRS (Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu) a diskusia o efektívnejšom nastavení administrácie týchto projektov s MZVaEZ SR a so SAMRS.
Pracovná skupina bližšie rozpracúva podklady pre advokačnú pracovnú skupinu, ktoré súvisia so zjednodušovaním administratívnych požiadaviek aj iných donorov, napríklad EuropeAid, Vyšehradský fond a pod.
Pracovná skupina združuje prioritne finančných manažérov/ky členských a pozorovateľských mimovládnych organizácií (MVO) Ambrely a slúži aj na vzájomnú výmenu skúseností, či ako priestor pre odborné workshopy zamerané na legislatívne zmeny a iné oblasti súvisiace s finančným manažmentom MVO.
Kontaktná osoba: Daniel Kaba, daniel.kaba@ambrela.org
Zameranie: Zaoberá sa princípom Koherencie politík pre udržateľný rozvoj (PCSD) a je zastrešená tzv. Inkubátorom PCSD (alebo aj „HUB PCSD“), ktorý združuje odborníkov s cieľom identifikovať možnosti zosúladenia národných a EÚ politík vzhľadom na domáci a zahraničný udržateľný rozvoj. Aktuálne má Inkubátor dve prioritné oblasti, ktorými sú: Oficiálna rozvojová spolupráca SR (ODA) a Zodpovedná spotreba a výroba (so zameraním na poľnohospodárstvo).
Ciele skupiny: Identifikovať možnosti zosúladenia politík v prioritných oblastiach a návrh odporúčaní.
Samostatnou pracovnou skupinou je predsedníctvo Ambrely, ktoré zastupuje členské a pozorovateľské mimovládne organizácie pri komunikácii s MZVaEZ SR a so SAMRS v rámci Strategickej pracovnej skupiny vedenej MZVaEZ SR. V prípade nejasných postojov k problematickým oblastiam, súvisiacim s vyššie uvedenými témami robí strategické rozhodnutia, navrhuje prioritné oblasti pre prácu pracovných skupín a komunikuje so žiadateľom aj o každodenných problémoch, súvisiacich s prácou žiadateľa.
Úlohy Predsedníctva Ambrely vyplývajúce zo stanov Ambrely:
Zloženie predsedníctva (2023): Stanislav Bielik (ADRA Slovensko), Andrea Najvirtová (Človek v ohrození), Iveta Novotná (Nadácia Integra) a Ivana Uličná (SFPA).
Tematické pracovné skupiny sú organizované podľa potrieb na ad-hoc báze. Môže ísť o krátkodobé pracovné skupiny zamerané na prípravu spoločných podujatí (napr. kampaní) alebo o dlhodobejšie pracovné skupiny súvisiace s témami aktuálne realizovaných európskych projektov Ambrely.
Copyright 2023 Ambrela - platforma rozvojových organizácií. Táto stránka je financovaná zo zdrojov ACF – Slovakia a SlovakAid. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela a nemusí nevyhnutne odrážať názory donorov.