Článok

Rok 2023 opäť bohatý na výzvy. PF 2024

pridané: 21. decembra 2023

Rok 2023 bol opäť bohatý na výzvy pre našu komunitu občianskych organizácií – pomáhajúcich a vzdelávajúcich vo svete aj doma. Vo februári sme si pripomínali prvý rok vojenskej agresie Ruska na území nášho východného suseda a následnú pomoc našich členských a pozorovateľských organizácií Ambrely ukrajinskému ľudu, ktorý sa ocitol v humanitárnej i utečeneckej kríze. O pár dní budú odídenky a odídenci z Ukrajiny tráviť svoje druhé Vianoce na území SR a expertné tímy nepredpokladajú skorý koniec tejto smutnej a nezmyselnej vojny. Naše organizácie, sformované do Pracovnej skupiny Ambrely na pomoc Ukrajine, naďalej preukazujú svoju pripravenosť z humanitárnych misií vo svete, expertízu z koordinácie poskytovania pomoci a neutíchajúcu solidaritu so zraniteľnými skupinami obyvateľstva. A to nielen na Ukrajine. Nezabúdame ani na dôsledky klimatickej krízy či zemetrasení a povodní v ostatných kútoch sveta.
Aj preto si platforma Ambrela v uplynulých dvanástich mesiacoch roku 2023 plnila nielen svoj cieľ advokácie, budovania kapacít, ale aj komunikačnú úlohu a zrealizovali sme nespočet stretnutí pracovných skupín, stretnutí na úrovni ministerstiev a politických strán, niekoľko vzdelávacích seminárov a webinárov, ako aj online diskusií k témam riešenia globálnych výziev vo svete. Uzatvárali sme pár projektov, no najmä sme zorganizovali tri dôležité podujatia pre domácu i zahraničnú komunitu – vo februári to bol commemoration & policy event: ‚Rok vojny na Ukrajine – ako Slovensko pomáhalo‘; v októbri to bolo 20. výročie našej platformy Ambrela a v novembri to bola medzinárodná konferencia Ambrela Development Forum (ADF) – Crisis Response and Beyond, ktorá v ôsmich panelových diskusiách analyzovala aktuálne humanitárne výzvy a zároveň hľadala riešenia, ako aj odporúčania pre sektor humanitárnej pomoci, rozvojovej spolupráce a výchovy ku globálnemu občianstvu.
V súčasnosti pripravujeme akčný plán Ambrely na rok 2024. Veríme, že spolu s vašou dôverou a aktívnou účasťou sa nám mnohé z predsavzatí a aktivít podarí uskutočniť, ako aj posunúť vpred systém Oficiálnej rozvojovej spolupráce (ODA) SR aj národnú Stratégiu globálneho vzdelávania (NS GV) SR. Prajeme vám pokojné vianočné sviatky a úspešný štart roku 2024. Pozrite si krátke video o tom, ako vyzeral v Ambrele rok 2023.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
North South Centre
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
CONCORD
.týždeň
GCAP
Eurodad
Čosi
Faces of Migration
GENE