Článok

Pozrite si našu online diskusiu o pokrývaní príbehov z post-konfliktných krajín v slovenských médiách

pridané: 13. decembra 2021

Zaujíma vás, ako prebieha v slovenských redakciách príprava článkov, pokrývajúcich humanitárne krízy v post-konfliktných krajinách ďaleko od Slovenska? Aké morálne dilemy riešia a aké etické kódexy dodržiavajú slovenskí reportéri a reportérky počas svojich pobytov v teréne? Ako dokážu ich novinárske prejavy scitlivovať verejnosť v otázkach riešenia chudoby a nerovností vo svete, ale aj migrácie a integrácie na Slovensku?

Pripojte sa v stredu (22. decembra od 19:00 do 20:00) z pohodlia vašich domovov a pozrite si cez Facebook online diskusiu Ambrely v spolupráci s časopisom .týždeň s názvom ‚Aké príbehy z post-konfliktných krajín prinášať slovenskej verejnosti’. Dozviete sa viac o tom, ako prebiehajú novinárske cesty do krajín Oficiálnej rozvojovej spolupráce (ODA) SR; ako dokážu novinári a novinárky citlivú tému zo života zraniteľných komunít v post-konfliktných krajinách spracovať zodpovedne a zároveň zaujímavo; aj aký typ vzdelávania či podpory by ich prácu v teréne zefektívnil. Spoznáte aj konkrétne projekty, ktoré napomáhajú etickému pokrývaniu rozvojových tém a globálnych výziev v praxi.

Na otázky moderátorky Boby Markovič Baluchovej budú odpovedať:

– Matúš Krčmárik, vedúci zahraničného spravodajstva v Denníku SME

– Mirek Tóda, vedúci zahraničného spravodajstva v Denníku N

– Iva Mrvová, reportérka v konzervatívnom denníku Postoj

Diskusia bude prenášaná live cez Facebook kanály: platformy Ambrela, časopisu .týždeň a SlovakAid. Aktívne sa možno do diskusie zapojiť otázkami cez aplikáciu slido použitím kódu: #mediaSR.

O pozvaných diskutujúcich

Matúš Krčmárik pochádza z Pezinka, žurnalistiku vyštudoval na Univerzite Komenského v Bratislave. Na zahraničnom oddelení denníka SME je od roku 2009, od roku 2014 je v SME vedúcim zahraničného spravodajstva. Okrem spravodajstva občas píše aj komentáre a reportáže, má za sebou cesty do Južného Sudánu, Iraku, Bangladéša či na Kubu. V júli 2021 absolvoval novinársku cestu Ambrely do Libanonu. Jeho články možno nájsť tu.

Mirek Tóda vyštudoval žurnalistiku a politológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. Bol dva roky zahraničnopolitickým redaktorom Plus 7 dní. Od roku 2004 pracoval desať rokov v zahraničnopolitickom oddelení SME, v druhej polovici už ako šéf zahraničia. Vojnu naživo zažil a opísal v Gruzínsku v roku 2008, neskôr na Ukrajine, kde chodí na reportážne cesty pravidelne od Oranžovej revolúcie v roku 2004. Nedávno absolvoval dve novinárske cesty Ambrely – do Libanonu a na Ukrajinu. Jeho články možno nájsť tu.

Iva Mrvová je reportérka, pôsobí aj ako interná doktorandka na Masarykovej univerzite v Brne a Viedenskej univerzite, kde sa venuje výskumu náboženského extrémizmu. Navštívila viaceré krajiny Blízkeho Východu, počas vojny s Islamským štátom dokumentovala v Iraku záchranu jezídskych žien. V súčasnosti skúma deradikalizáciu rakúskych bojovníkov ISIS, cestuje do Iraku a Sýrie, a popritom publikuje v Konzervatívnom denníku Postoj. V minulosti písala pre Aktuality, SME či .týždeň. Jej články nájdete tu.

O Ambrele, organizujúcej diskusiu

Platforma rozvojových organizácií – Ambrela (skrátene Ambrela) je strešnou organizáciou 28 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré sa venujú rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci, globálnemu vzdelávaniu, trvalo udržateľnému rozvoju – doma aj v zahraničí. Od roku 2019 realizuje európsky projekt ‘Globálne ciele a migrácia‘ (s podporou EÚ z programu DEAR aj SR cez SlovakAid) s cieľom: rozšíriť povedomie Slovákov a Sloveniek o globálnych témach a Globálnych cieľoch OSN. Realizuje tiež novinárske cesty do programových a partnerských krajín oficiálnej rozvojovej spolupráce (ODA) SR, či tematické školenia pre zástupcov a zástupkyne slovenských médií aj ďalších tvorivých ľudí, ktorí globálne výzvy a rozvojové témy pokrývajú. Táto diskusia je realizovaná vďaka podpore EÚ cez program DEAR a SR cez SlovakAid. Facebook event k diskusii možno nájsť tu.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
North South Centre
EEA grants
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
CONCORD
.týždeň
GCAP
Eurodad
Čosi
Faces of Migration
GENE