Článok

Za projektmi členov Ambrely do Libanonu

pridané: 30. júla 2021

Na úvod týždňa navštívila štvorica zo SR v rámci novinárskej cesty Ambrely do Libanonu: Delegáciu EÚ v Libanone a Veľvyslanectvo SR v Bejrúte. V utorok pokračovala novinárska cesta stretnutím s guvernérom oblasti Baalbek – Al Hermelom. Stretnutia sa okrem štvorice zo SR zúčastnili aj zástupcovia ADRA Libanon, partnerskej organizácie ADRA Slovensko.

WASH projekt v oblasti Baalbek

Guvernér prítomným predostrel zložitú situáciu, v ktorej sa nachádzajú samosprávy v súčasnej ekonomickej kríze, keď ich rozpočty sú už niekoľko rokov v rovnakej výške, pričom inflácia a ceny v krajine narástli niekoľkonásobne. Guvernér tiež poďakoval Slovensku za podporu formou konkrétnych projektov.

Spomenul výstavbu vodnej nádrže, ktorú ADRA Slovensko s partnerskou ADRA Libanon vybudovali za podpory SlovakAid. Nádrž má slúžiť 21000 miestnym a 8000 sýrskym utečencom a utečenkám, ktorí v regióne Baalbek našli bezpečie pred sýrskym vojnovým konfliktom.

Slovenská delegácia navštívila aj dedinu Faour, kde plánuje ADRA Slovensko a ADRA Libanon postaviť osvetlenie hlavnej ulice – lampami, poháňanými solárnou energiou. V obci je vybudovaný stanový utečenecký tábor, kde žijú sýrski utečenci a utečenky už 8 rokov. Miestna organizácia ADRA Libanon im poskytuje dodávky hygienických potrieb.

Inšpiratívny príbeh libanonsko-slovenského mladíka so sanitkou

V stredu zaujal slovenskú delegáciu príbeh Walida El Hajja, ktorý sa narodil v Libanone slovenskej mame a libanonskému otcovi. Detstvo prežil v SR, ale v dospelosti sa rozhodol vrátiť do svojho rodiska a pomáhať tam núdznym ľuďom. Walid spolu s kamarátmi založil združenie, ktoré prevádzkuje plne vybavenú sanitku a poskytuje tak prvú pomoc vo svojej dedine aj okolí.

Mladíci vyrážajú na výjazdy k dopravným nehodám, srdcovým či dýchacím problémom, pomáhali aj pred rokom v Bejrúte po výbuchu liadku. Robia to dobrovoľne popri svojej práci, no službu zabezpečujú dvadsaťštyri hodín denne. Posledné týždne poskytujú kyslík covid pacientom a prevoz ľudí do nemocníc. Na vybavenie sanitky získali mikrogrant SlovakAid cez Veľvyslanectvo SR v Libanone. Walidov tím plánuje zakúpiť ďalšiu sanitku, ktorá je v komunite viac ako potrebná. Veríme, že sa mu to čoskoro podarí, možno aj vďaka príbehom, ktoré vzniknú v rámci tejto novinárskej cesty. 

V stredu stihla delegácia zo SR v rámci svojej novinárskej cesty navštíviť ešte vakcinačné centrum, prevádzkované organizáciou Medair, s ktorou úzko spolupracuje náš člen Nadácia Integra. Od polovice júna zaočkovali 15000 ľudí, momentálne očkujú 800-900 denne.

Podnetná bola takisto návšteva pekárne v palestínskom utečeneckom tábore, ktorej chod bol podporený mikrograntom SlovakAid cez Veľvyslanectvo SR v Libanone. Ide o ukážku posilňovania postavenia 50 palestínskych utečeniek v tomto tábore, ktoré pre komunitu pečú a predávajú tradičný palestínsky chlieb. 

K budúcnosti mladých v Tripolise

Vo štvrtok stihla delegácia zo SR v rámci svojej novinárskej cesty navštíviť aj projekty nášho člena Človek v ohrození v libanonskom Tripolise. Jeden sa snaží zlepšiť prístup 170 študentov k vysokoškolskému vzdelávaniu a podporiť ich budúce pracovné a podnikateľské príležitosti; podporuje tiež 375 vysokoškolských študentov zo zraniteľných a utečeneckých komunít v Libanone.

Druhý sa zameriava na poskytovanie technických odborných poznatkov a platenej praxe v odbore WASH-inštalatérstvo pre 90 miestnych obyvateľov z libanonských, sýrskych a palestínskych komunít v obci. Učni sa zapoja do opráv kanalizačnej infraštruktúry odpadovej a dažďovej vody v okolí. 

V utečeneckom tábore v Dbayeh

V piatok stihla naša delegácia v rámci novinárskej cesty navštíviť aj projekt našich členov: Slovenskej katolíckej charity a VŠ sv. Alžbety v tábore palestínskych utečencov a utečeniek v Dbayeh pri Bejrúte. Caritas Slovakia (SKCH) aj Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, n.o. tu spolupracuje s mníškami rádu Little Sisters of Nazareth, pričom SKCH finančne prispieva napríklad na školné a dopravu tamojších detí do školy, VŠ sv. Alžbety tu implementuje sociálno-zdravotnícky projekt. Cez SlovakAid dostali napríklad sušené mlieko pre najmenšie deti, čo je momentálne (popri liekoch) nedostatkovým tovarom.

Viac sa dozviete už čoskoro v článkoch, ktoré vzniknú v rámci tejto novinárskej cesty. Cesta z projektu Globálne ciele a migrácia (vrátane kampane Tváre migrácie) je podporená zo zdrojov EÚ cez program DEAR a aj zo zdrojov SR cez SlovakAid.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
North South Centre
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
CONCORD
.týždeň
GCAP
Eurodad
Čosi
Faces of Migration
GENE