Článok

Vyjadrenie k požiaru, ktorý zničil utečenecký tábor na gréckom ostrove Lesbos

pridané: 10. septembra 2020

Najväčší európsky utečenecký tábor na gréckom ostrove Lesbos je už dlho zúfalým provizórnym domovom pre tisíce utečencov a utečeniek, ktorí riskovali všetko, aby utiekli pred vojnou a ekonomickými ťažkosťami za lepším životom. Žili v stiesnených stanoch s obmedzeným prístupom k toaletám, sprchám a zdravotnej starostlivosti. Ľudsko-právne organizácie celé roky varovali, že tieto hrozivé podmienky skôr či neskôr vyvolajú humanitárnu katastrofu. V utorok (8. septembra) večer tá katastrofa prišla. 

Grécke úrady, ale aj niektorí humanitárni pracovníci a pracovníčky uviedli, že požiar v Morii, pomenovaný po neďalekej dedine, vypukol krátko po 22ej hodine a bol založený rezidentmi. V utorok po protestoch obyvateľov tábora proti nedávnym korona-obmedzeniam vybuchlo niekoľko plynových nádob, z ktorých požiar sa rýchlo šíril kvôli silnému vetru. O pár hodín nato vypukol ďalší. Zničil tak väčšinu tábora a veľkú časť z jeho 12 000 obyvateľov nechal bez strechy nad hlavou.

Podľa kritikov sa tábor na Lesbose stal symbolom zlyhania migračnej politiky Európskej únie. Od roku 2015 sa Moria naplnila utečencami a utečenkami prevažne z Afrganistanu, ktorí sa snažili dostať do severnej Európy. Tento stanový tábor bol pôvodne určený pre 3 000 ľudí, no nakoniec štvornásobne prevýšil jeho kapacitu, čo bolo neúnosné. To isté platí o súčasných opatreniach počas korona-krízy, keď na takomto mieste nie je možné dodržiavať sociálne odstupy a potrebnú hygienu.

V danom tábore pôsobili a pôsobia aj členovia i pozorovatelia Ambrely, napríklad tím VŠ zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, UNICEF. Viac o požiari v Morii sa dočítate v NY times, na webe BBC, ale i v denníku SME.

Výzva konzorcia k rešpektovaniu ľudských práv

Po utorkovom požiari v Morii na Lesbose žiada vyše tridsať organizácií občianskej spoločnosti grécku vládu (vrátane konzorcia nášho ‚SDGs and Migration‘ DEAR projektu), aby okamžite poskytla pomoc ľuďom, ktorí stratili prístrešie. Celé vyjadrenie konzorcia a znenie výzvy možno nájsť v úplnom znení tu.

Podľa tejto výzvy „všetky zasiahnuté osoby musia byť starostlivo presunuté do bezpečia na pevnine. Prioritou by mal byť presun rizikových skupín vrátane detí bez sprievodu, tehotných žien, osôb so zdravotným postihnutím, osôb so zdravotnými a duševnými problémami a starších ľudí. Ľudia, ktorí mali pozitívny test na COVID-19, by mali mať zaistené bezpečné bývanie počas karantény, zdravotnú starostlivosť a v prípade potreby hospitalizáciu.“

Vo vyjadrení sa tiež uvádza: „V týchto zložitých časoch je nanajvýš dôležité, aby dodržiavanie ľudských práv bolo stredobodom reakcie na požiar v Morii a aby sa príslušné orgány neuchýlili k použitiu sily alebo negatívnych slovných útokov na ľudí na úteku, ale podnikli príslušné kroky na deeskaláciu akéhokoľvek rizika násilia.“

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
North South Centre
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
CONCORD
.týždeň
GCAP
Eurodad
Čosi
Faces of Migration
GENE