Článok

Tri roky vojny: Kto sú ocenené humanitárne osobnosti

pridané: 21. februára 2025

Koncom februára si pripomíname už tri roky vojenskej invázie Ruska na Ukrajine, hoci jeho agresia tam trvá viac ako dekádu (od roku 2014). Pripomínáme si tiež tri roky humanitárnej pomoci SR tamojšiemu obyvateľstvu. Pri tejto príležitosti platforma Ambrela pripravila na štvrtok večer (20. februára) v bratislavskom kostole Klarisiek podujatie s názvom ‚Tri roky vojny’.

Súčasťou podujatia bolo aj oceňovanie osobností v kategórii: humanitárny pracovník/čka, úradník/čka, biznis partner, novinár/ka a fotograf/ka. „Je treba verejne vyzdvihnúť aj prácu fotografujúcich a píšucich reportérov alebo reportérok, ktorí pokrývajú humanitárne témy a z terénu verejnosti prinášajú objektívne informácie o krízach vo svete. Aj oni sú súčasťou širšej humanitárnej komunity, pomáhajúcej Ukrajine,” vysvetľuje Daniel Kaba z Ambrely. Organizátorom oceňovania je samotná platforma Ambrela, pričom ocenenia i tento rok udeľovalo Veľvyslanectvo Ukrajiny v SR.

Z rúk veľvyslanca Ukrajiny v SR, Myroslava Kastrana, prebrala v zastúpení ocenenie v kategórii Humanitárny pracovník/čka sestra Zuzany Ulman z organizácie STEP IN, keďže tá je pracovne dlhodobo v Dnipre a odovzdávania sa osobne nemohla zúčastniť. Prítomným sa však poďakovala vo video príhovore. Rovnako sa na diaľku prítomným poďakoval za ocenenie v kategórii Fotograf/ka aj Juraj Mravec. Osobne si prišli prebrať ocenenia: reportérka Jana Čavojská v kategórii Novinár/ka a Alfréd Krátky v kategórii úradník/čka (štátna správa / samospráva). Piate ocenenie získala Nadácia Slovenskej sporitelne v kategórii Biznis partner (dobrá firma), ktorú na podujatí zastupovala Pavla Mašková. Viac o ich práci a nasadení nižšie.

Víťazka v kategórii: Humanitárny pracovník/čka – Zuzana Ulman

Zuzana Ulman je lekárka, terapeutka, humanitárna pracovníčka, projektová manažérka a metodička, ktorá sa počas svojej kariéry angažovala v mnohých náročných oblastiach. Vyštudovala všeobecné lekárstvo na Univerzite Komenského a sociálnu prácu na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Poskytovala lekársku starostlivosť v detskom domove pre HIV-pozitívne deti v Kambodži, od roku 2014 koordinovala zdravotnú starostlivosť v irackých mestách Arbíl a Dohuk. Dodnes dohliada na implementáciu projektov STEP IN v Iraku a Sýrii. Po vypuknutí ruskej vojny proti Ukrajine prišla Zuzana pomáhať najprv na Slovensko a neskôr sa presunula na Ukrajinu. V súčasnosti žije v Dnipre, kde má humanitárna organizácia STEP IN svoje centrum. Prostredníctvom mobilných kliník cestuje za chorými núdznymi do odľahlých oblastí a s lekárskym tímom školí miestne zdravotnícke personály napríklad v témach, ako polytrauma či psychologická prvá pomoc, ktoré budú potrebné aj dlho po skončení vojny. 

Víťazka v kategórii: Novinár/ka – Jana Čavojská

Jana Čavojská je nielen foto-reportérka, ale aj oceňovaná novinárka. Je autorkou dvoch reportážnych kníh: Dunaj – Rieka príbehov a Humans: 30 tvárí lepšieho Slovenska, zároveň je spoluautorkou dokumentárneho filmu danubeStory o rieke Dunaj a príbehoch desiatok ľudí, žijúcich na jeho brehoch. Vo svojich reportážach pre Nota Bene či Plus7dní sa venuje hlavne príbehom ľudí v komplikovaných životných situáciách, téme migrácie a utečenectva. Precestovala za nimi takmer osemdesiat krajín vrátane Južného Sudánu, Haiti, Rwandy, Venezuely, Iraku či Libanonu. Podieľala sa na zodpovednom pokrývaní globálnych výziev a rozvojových i humanitárnych projektov členských organizácií platformy Ambrela v krajinách Globálneho Juhu. Od začiatku vojny na Ukrajine cestuje pravidelne za hranice nášho východného suseda – nielen ako reportérka, ale aj s potrebnou pomocou tamojšiemu obyvateľstvu.

Víťaz v kategórii: Fotograf/ka – Juraj Mravec

Juraj Mravec mladší je slovenský fotograf, kameraman a režisér. Vyštudoval odbor Fotografie na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave a je absolventom Ateliéru kameramanskej tvorby a fotografie Vysokej školy múzických umení v Bratislave. V rokoch 2008–2016 ako fotograf pokrýval niekoľko významných udalostí doma i vo svete (napr. ukrajinskú krízu, migračnú krízu či slovenské väznice). Špecializuje sa na súčasné vojnové konflikty. Za svoje reportáže získal ocenenia Czech Press Photo, Slovak Press Photo a mnohé ďalšie. Ako kameraman spolupracoval na niekoľkých dokumentárnych filmoch. Jeho režijným debutom je snímka Mir vam, zachytávajúca putovanie naprieč vojnovou líniou Donbasu, medzi Ukrajinou a separatistickou Doneckou republikou a spomínanie ľudí, ktorým do života vtrhla vojna. Neskôr pribudli dokumenty Stratený domov Mir nam. Na Ukrajinu sa pravidelne vracia ako filmár i fotograf.

Víťaz v kategórii: Úradník/čka (štátna správa) – Alfred Krátky

Alfréd Krátky pôsobil v rokoch 2017–2023 ako vedúci Logistickej základne pre krízové situácie vo Vajnoroch v rámcisekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR. Riadil jeden z kľúčových výkonných prvkov štátnej humanitárnej pomoci, ktorý zabezpečoval príjem materiálu do miestnych skladov – ako zo zahraničia, tak aj od štátnych a mimovládnych organizácií. Následne zabezpečoval distribúciu materiálnej pomoci z územia Slovenskej republiky na územie Ukrajiny. Napriek obmedzeným kapacitám dokázal jeho tím efektívne zvládnuť nápor, spojený s expedíciou humanitárnych zásielok. Vďaka jeho iniciatíve a osobnému nasadeniu opúšťali prvé kamióny základňu už tri dni po začiatku vojny. Koordinoval naloženie a prepravu viac ako 100 kamiónov pomoci, pričom často pracoval nad rámec svojich povinností a bez ohľadu na čas. Spracovával aj podklady pre colné konanie a zabezpečoval rýchlu expedíciu zásielok. Dokázal flexibilne reagovať na neustále sa meniace potreby v teréne a pomáhal vytvoriť koridory pre plynulé zásobovanie materiálnou pomocou tým, ktorí ju najviac potrebovali.

Víťaz v kategórii: Biznis (dobrá firma) – Nadácia Slovenskej sporiteľne

Nadácia Slovenskej sporiteľne bola založená v roku 2004 a v súčasnosti patrí medzi najväčšie firemné nadácie na Slovensku. Vo svojej stratégii sa zameriava najmä na podporu verejnoprospešných projektov s celospoločenským dosahom, ale aj menších komunitných aktivít. Nadácia Slovenskej sporiteľne každoročne prostredníctvom grantových programov a partnerstiev s neziskovými organizáciami investuje takmer 2 milióny eur do rozvoja svojich piatich kľúčových oblastí, teda do vzdelávania, udržateľnosti, zdravého životného štýlu, dostupného bývania a občianskej spoločnosti. V ostatných rokoch svojho pôsobenia sa nadácia zároveň prispôsobila dynamicky sa meniacej situácii a neustálej potrebe pomoci v dôsledku nepredvídaných celospoločenských kríz. V mnohých prípadoch dokázala okamžitou pomocou prispieť k zmierneniu následkov globálnej pandémie Covid-19, viacerých prírodných katastrof a tiež vojny na Ukrajine, pričom nešlo iba o finančné príspevky či firemné dobrovoľníctvo. Aj preto získala minulý rok ocenenie za spoločenskú zodpovednosť Via Bona Slovakia v kategórii Dobrý partner komunity. Členovia platformy Ambrely poukázali na jej silný záväzok podporovať humanitárne aktivity prostredníctvom rôznych iniciatív a inovácií. 

Podujatie Tri roky vojny (vrátane oceňovania osobností) organizovala Platforma rozvojových organizácií – Ambrela, zastrešujúca 30 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré sa venujú humanitárnej pomoci, rozvojovej spolupráci, globálnemu vzdelávaniu, trvalo udržateľnému rozvoju – doma aj v zahraničí. Tretina z nich sa aktívne venuje práve humanitárnej pomoci pre vnútorne presídlené a núdzne osoby priamo na Ukrajine. Podujatie zrealizovala Ambrela vďaka podpore SR cez SlovakAid, EIB, Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Veľvyslanectva Ukrajiny v SR a EÚ cez program Stronger roots. 

Text: Ambrela.org, Foto: Viktor Hlavatovič, archív Ambrely a archívy ocenených

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
CIPE
GENE
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
Pontis
CONCORD
ZEK
.týždeň
North South Centre
GCAP
Euractiv
Eurodad
UNESCO
EEA grants
Čosi
Faces of Migration