Článok

Vydali sme štúdiu o príkladoch humanitárnej pomoci členov Ambrely v Libanone

pridané: 31. júla 2020

Libanon je krajina, ktorá hostí najviac utečencov a utečeniek na svete v pomere k svojej populácii (každý siedmy obyvateľ je utečenec alebo utečenka). Je na mieste sa pýtať: Ako to, že sa malá blízkovýchodná krajina doteraz nerozpadla? Vo svetle posledných udalostí z jari 2020 sa natíska aj obava: Ako životné podmienky domácej i utečeneckej komunity v Libanone, zaťaženej už aj tak ekonomickou krízou, zhorší pandémia koronavírusu a ako na ňu reagujú humanitárne a rozvojové organizácie? Práve slovenskú intervenciu zo strany členov Platformy rozvojových organizácií Ambrela predstavujeme v nasledujúcom dokumente.

Slovenské rozvojové organizácie poskytujú strategickú niekoľkoročnú pomoc v Libanone – zväčša vďaka projektom financovaným zo zdrojov SlovakAid. Od vypuknutia tzv. migračnej a utečeneckej krízy sa SR intenzívne zapája do humanitárnych aktivít, pričom sa sústredí na prevenciu a riešenie príčin vzniku migrácie prostredníctvom zlepšovania životných podmienok obyvateľstva a perspektív na jeho uplatnenie sa v domovských komunitách. Osobitná pozornosť je venovaná zlepšovaniu životných podmienok utečencov a utečeniek s cieľom napomáhať pri ich dočasnom pobyte v hostiteľských krajinách, respektíve pri ich návrate do krajín ich pôvodu. Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS) od roku 2016 podporila v Libanone pod značkou SlovakAid deväť humanitárnych projektov. My sme sa v štúdii zamerali na štyri, realizované členmi Ambrely, a to menovite organizáciami: ADRA Slovensko, Človek v ohrození, Zdravotnícka humanitárna organizácia MAGNA a Slovenská katolícka charita.

Dokument vznikol v rámci projektu ‚Globálne ciele a migrácia‚ a vďaka finančnej podpore Európskej únie cez program DEAR, ako aj SlovakAid. Viac už v samotnej publikácii s názvom ‚Príklady projektov humanitárnej pomoci slovenských organizácií v Libanone‘ k stiahnutiu a prečítaniu v slovenčine tu a v angličtine tu.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
North South Centre
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
CONCORD
.týždeň
GCAP
Eurodad
Čosi
Faces of Migration
GENE