Článok

Pozrite si záznam z diskusie o odkaze 17. novembra a súdržnosti v SR

pridané: 15. novembra 2024

Vo štvrtok (14. novembra od 18:00 do 19:30) sme v Českom dome na Prepoštskej 6 v Bratislave zorganizovali živú diskusiu ako platforma Ambrela v spolupráci s CEEV Živica a Sokratovým inštitútom. Diskusia sa venovala aktuálnej téme ‘Odkaz 17. novembra, ktorý ide aj za hranice: súdržnosť a nedôvera’.

Na otázky moderátorky, Veroniky Fishbone Vlčkovej (riaditeľky Nadácie Milana Šimečku), odpovedali diskutujúci, ktorí majú k téme solidarity a pomoci núdznym blízko, a to menovite:

  • Zuzana Fialová (sociologička, Klimatická koalícia),
  • Marián Cehelník (humanitárny pracovník, Človek v ohrození),
  • Matúš Bakyta (psychológ, Refreshed).

Diskutujúci hovorili o tom, ako atmosféra Nežnej revolúcie z novembra 1989 a následné zmeny v spoločnosti ovplyvnila ich voľbu štúdia a povolania; aký odkaz 17. Novembra si ctia / nesú denne so sebou; kam sa Slovenky a Slováci vo vnímaní solidarity s núdznymi posunuli za 35 rokov od Nežnej revolúcie; aký najviac výrazný prejav súdržnosti v poslednom období zaznamenali. Tiež diskutovali o tom, ako podľa nich súdržnosť prispieva k vytvoreniu zdravej a prosperujúcej spoločnosti, aj prečo je dôležité organizovať aktivity, ako je Týždeň globálneho vzdelávania z dielne platformy Ambrela.

Diskusia bola súčasťou Týždňa globálneho vzdelávania (TGV), ktoré v druhej polovici novembra na území SR realizuje Ambrela so svojimi členmi a pozorovateľmi s podporou SR cez SlovakAid a GENE. Bola prenášaná aj Live cez Facebook a YouTube kanály: platformy Ambrela a ďalších partnerov. Jej záznam si možno pozrieť tu.


Viac o organizátoroch diskusie

Platforma rozvojových organizácií – Ambrela je strešnou organizáciou 30 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré sa venujú rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci, trvalo udržateľnému rozvoju doma a/alebo v zahraničí, pričom polovica z nich sa venuje globálnemu vzdelávaniu. Ambrela aktívne zastupuje spoločné záujmy svojich členov a pozorovateľov na domácej pôde i v zahraničí, okrem advokácie a budovania kapacít sa venuje aj verejnej informovanosti (zvyšovaniu povedomia o ODA – oficiálnej rozvojovej pomoci SR vo svete). Jej cieľom je: byť priamym účastníkom a aktérom v oblasti rozvojovej spolupráce a zahraničnej politiky SR, EÚ a ďalších inštitúcií, zameraných na trvalo udržateľný rozvoj v menej rozvinutých krajinách a/alebo na Slovensku; prispievať k formovaniu povedomia ľudí v SR k solidarite a vzájomnej pomoci, a tak prispieť k riešeniu problému chudoby, neslobody a humanitárnych kríz vo svete. Vlajkovými podujatiami Ambrely sú Ambrela development forum (ADF) a Týždeň globálneho vzdelávania (TGV).

Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica (CEEV Živica) je občianske združenie, ktoré svojimi projektmi a programami (Sokratov inštitút, Komenského inštitút, Zelená škola atď.) inšpiruje k zmene. Je aktívnou pozorovateľskou organizáciou Ambrely. Od roku 2002 sa venuje aj globálnemu vzdelávaniu, pričom chce pomáhať tvoriť svet, v ktorom je spoločnosť rešpektujúca a citlivá k ľuďom, prírode a svetu navôkol. Tím Živice verí, že len vzdelaní a kriticky uvažujúci ľudia dokážu čeliť problémom dnešného sveta. Možnosti pozitívnych zmien v spoločnosti ukazuje pomocou originálnych a funkčných riešení v praxi. Využíva na to zážitkové vzdelávanie, ktorého cieľom je hlboká vnútorná skúsenosť, podporujúca ľudí v objavovaní vlastného potenciálu a citlivom vnímaní svojho okolia. CEEV Živica učí ľudí prebrať zodpovednosť za seba a svet, v ktorom žijú, pričom pracuje s vyučujúcimi, učiacimi sa, ale aj širokou verejnosťou.

Táto diskusia bola realizovaná vďaka podpore SR cez SlovakAid v rámci projektu ‚Rozvojové vzdelávanie v súvislostiach‘. Viac info o diskutujúcich novembrovej diskusie, ako aj ďalších aktivitách Ambrely nájdete tu: www.ambrela.org.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
CIPE
GENE
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
Pontis
CONCORD
ZEK
.týždeň
North South Centre
GCAP
Euractiv
Eurodad
UNESCO
EEA grants
Čosi
Faces of Migration