Ani po šiestich mesiacoch od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajine pomoc slovenských mimovládnych organizácií tamojšiemu núdznemu obyvateľstvu neustala. Práve naopak. Počas polročného trvania humanitárnej krízy na Ukrajine prepravili členské a partnerské organizácie platformy Ambrela na územie východného suseda takmer štyritisíc ton humanitárnej pomoci.
Od vypuknutia vojny u nášho východného suseda opustilo svoje domovy na Ukrajine takmer desať miliónov ľudí, v európskych štátoch je v súčasnosti okolo šesť miliónov ukrajinských utečencov a utečeniek, takmer štyrom miliónom z nich bola udelená dočasná ochrana. „Slovensko-ukrajinské hranice prekročilo od konca februára 649-tisíc osôb – prevažne žien s deťmi, a SR doteraz udelila ochranu 87 tisícom z nich. Mnohým z nich pomáhali a pomáhajú pri začleňovaní do spoločnosti na území SR práve slovenské mimovládky. Naša platforma Ambrela však mala od začiatku ruskej vojenskej invázie a humanitárnej krízy na Ukrajine špecifickú úlohu. Ambrela koordinuje pracovnú skupinupre oblasť humanitárnej pomoci Ukrajine, zbiera a vyhodnocuje informácie od členov a ich ukrajinských partnerov, aby sme s údajmi potom vedeli presadzovať efektívnejšiu pomoc smerom na Ukrajinu a fungovanie bezpečného humanitárneho koridoru pre jej prepravu,“ vysvetľuje výkonný tajomník platformy Ambrela, Daniel Kaba.
Členovia spomínanej pracovnej skupiny, menovite: Človek v ohrození, ADRA Slovensko, Nadácia Integra, Slovenská katolícka charita spolu s regionálnymi diecéznymi charitami, Saleziáni Dona Bosca, Depaul Slovensko, Leap a STEP-IN spoločne dopravili na Ukrajinu za šesť mesiacov trvania vojny takmer 4000 ton materiálnej humanitárnej pomoci v hodnote približne 7,5 milióna eur. V prepočte na štandardné kamióny s návesom sa jedná o skoro 200 kamiónov. Tie obsahovali primárne trvanlivé potraviny, zdravotnícky materiál a lieky, hygienické potreby, ale aj príslušenstvo do ubytovacích jednotiek, riady. Zásielky smerovali do oblasti Zakarpatskej, Ternopiľskej, Ivano-frankivskej, Sumskej, Záporožskej a do ďalších bojmi zničených miest na východe krajiny.
„V júli sa nášmu členovi Človek v ohrození spolu s Člověkom v tísni podarilo vypraviť rovno celý vlak na Ukrajinu, čo sa obsahovo rovnalo 20 kamiónom s pomocou. Nielen v Zakarpatsku sú desaťtisíce vnútorne vysídlených osôb (tzv. IDPs), ktoré sú na ňu odkázané, pretože prišli o svoje domovy a nemajú sa kam vrátiť,” pripomína význam pomoci, zasielanej zo SR, Daniel Kaba. Centrá, distribuujúce pomoc, zároveň hlásia znižujúce sa zásoby potravín a zvýšenú potrebu čistiacich prostriedkov či zdravotníckeho materiálu, preto slovenské mimovládne organizácie v zbieraní, vysielaní a doručovaní humanitárnej pomoci na Ukrajine budú pokračovať ďalej.
“Štyritisíc vypravených ton humanitárnej pomoci našimi mimovládnymi organizáciami svedčí o pripravenosti občianskeho sektora adresne pomáhať tam, kde treba, aj ponúknuť svoju expertízu a pomocnú ruku vládnym inštitúciám – napríklad pri tvorbe Stratégie humanitárnej pomoci na národnej úrovni,“ hodnotí doterajšie úsilie Daniel Kaba.
Text: Platforma Ambrela (www.ambrela.org), Foto: Tony Frič (www.caritas.sk)
Copyright 2024 Ambrela – Platforma rozvojových organizácií. Táto stránka je financovaná zo zdrojov SR cez SlovakAid a EÚ cez Stronger Roots. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela a nemusí nevyhnutne odrážať názory donorov.