Pan-európsky kongres o globálnom vzdelávaní (GV) bol na prelome mája a júna organizovaný v Štrasburgu pod taktovkou North-South Centre pri Rade Európy. Jeho program bol naozaj bohatý. Kongres sa niesol v znamení dvadsiateho výročia Maastrichtskej deklarácie a desiateho výročia Odporúčania k vzdelávaniu pre globálnu vzájomnú závislosť a solidaritu Rady Európy. Zdôrazňujúc Agendu OSN pre trvalo udržateľný rozvoj do roku 2030 sa kongres sa zameral na hodnotenie a posilnenie učebných osnov globálneho vzdelávania v jednotlivých krajinách, ako aj vývinu politík v oblasti globálneho vzdelávania v rámci Európy v časoch krízy.
V programe nesmela chýbať ani slovenská platforma Ambrela. Manažérka Ambrely pre globálne vzdelávanie, Zuzana Firgánková, vystúpila v diskusii č. 7 s názvom ‚Defining Global Education national strategies, priorities, processes through a multistakeholder approach‘ spolu s koordinátormi a koordinátorkami GV z Cypru, Lotyššska či Srbska. Diskusia sa venovala národným vzdelávacím stratégiám a miere zapojenia občianskej spoločnosti do daných procesov. Naša kolegyňa prítomným ozrejmila proces tvorby národnej stratégie GV v SR, ktorý podrobne sledujeme v rámci projektu EduGlobe s podporou ACF – Slovakia. Postrehy z kongresu preberieme aj na Pracovnej skupine Ambrely pre GV.
„Projekt ‘EduGlobe – cesta k implementácii Národnej stratégie globálneho vzdelávania’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014–2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.
Copyright 2024 Ambrela – Platforma rozvojových organizácií. Táto stránka je financovaná zo zdrojov SR cez SlovakAid a EÚ cez Stronger Roots. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela a nemusí nevyhnutne odrážať názory donorov.