Vzdelávanie ku globálnemu občianstvu naďalej patrí medzi významné nástroje na podporu kritického myslenia a aktívneho občianstva v globalizovanom svete. Podpora globálneho vzdelávania je zároveň jedným z najdôležitejších okruhov práce našej Ambrely. Vďaka programom a projektom vzdelávania ku globálnemu občianstvu majú naše členské organizácie zásah na viac ako 800 základných a stredných školách ako aj na slovenských univerzitách.
Na rozvoji globálneho vzdelávania dlhoročne spolupracujeme s ministerstvom školstva ako gestorom tejto problematiky na Slovensku a aj preto veríme, že s novým ministrom školstva Branislavom Gröhlingom a novou vládou budeme pokračovať v konštruktívnej spolupráci.
V súčasnosti čelí celá spoločnosť, vrátane oblasti školstva, obrovskej kríze v podobe pandémie koronavírusu. Výzvam však v školstve čelíme aj z dlhodobého hľadiska. Mnohé z nich sú kritické a elementárne pre chod vzdelávania na Slovensku a preto rozumieme, že rozvoj kvality vzdelávania v našej krajine nie je prirodzenou prioritou. Veríme však, že minimálne v nasledujúcich štyroch rokoch budeme v spolupráci s novým ministrom schopní globálne vzdelávanie, ako súčasť Agendy 2030 OSN, zaradiť medzi priority úsilia modernizovať náš školský systém. Ako príklad úspešnej snahy v tomto smere možno uviesť Národnú stratégiu pre globálne vzdelávanie na obdobie rokov 2012 – 2016, ktorá zakotvuje princípy a ciele globálneho vzdelávania na Slovensku. Aj na nej je postavená časť Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania, pojednávajúca o modernizácii slovenského školstva metódami a obsahom vzdelávania ku globálnemu občianstvu.
Analýza stavu vzdelávania ku globálnemu občianstvu na Slovensku vypracovaná našimi členským organizáciami okrem iného ukázala, že každodenná prax výrazne zaostáva za nastavenou stratégiou. Vzdelávanie ku globálnemu občianstvu nie je v slovenskom školstve poňaté systematicky, čo bráni jeho ďalšiemu rozvoju. Na daný stav musí ministerstvo reagovať.
Aj preto na nového ministra školstva apelujeme, aby ministerstvo pod jeho vedením:
Ministrovi Gröhlingovi sme naše návrhy oznámili listom. Zároveň sme ho požiadali o osobné stretnutie, na ktorom mu chceme podrobnejšie opísať význam nami navrhovaných opatrení na podporu globálneho vzdelávania a zároveň predstaviť úspešné príklady z praxe našich kolegov z domu i zahraničia.
Od spolupráce s novým ministrom máme veľké očakávania a veríme, že spoločným úsilím sa nám v najbližších 4 rokoch podarí podporiť napredovanie slovenského vzdelávacieho systému.
Copyright 2024 Ambrela – Platforma rozvojových organizácií. Táto stránka je financovaná zo zdrojov SR cez SlovakAid a EÚ cez Stronger Roots. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela a nemusí nevyhnutne odrážať názory donorov.