Tretí ročník Ambrela Development Forum s podtitulom ‘Building Bridges, Building Solutions‘ sa uskutočnil v prvej polovici októbra v Bratislave. Reagoval na aktuálne globálne výzvy štyrmi panelovými diskusiami, štyrmi deep talkami, piatimi workshopmi, dvoma výstavami a niekoľkými bilaterálnymi stretnutiami. Aktívnu účasť na príprave konferencie zohrala aj 7-členná delegácia z Nórska, ktorá v rôznych diskusných formátoch zdieľala svoje skúsenosti s rozvojovou problematikou a nadväzovaním partnerstiev.
Slovenská Platforma rozvojových organizácií – Ambrela privítala na svojej medzinárodnej konferencii Ambrela Development Forum (ADF) v Bratislave vyše 250 zúčastnených z dvadsiatich piatich krajín sveta, ktorí hľadali spoločné riešenia, ako aj odporúčania pre sektor humanitárnej pomoci, rozvojovej spolupráce a výchovy ku globálnemu občianstvu.
„Bol to výborný priestor na prepojenie komunít expertov a expertiek z občianskeho sektora. ADF spája rôznorodú škálu zainteresovaných strán s cieľom podporiť vzájomnú spoluprácu, priniesť návrhy riešení aktuálnych svetových kríz, aj identifikovať nové spôsoby podpory občianskych organizácií. Preto sme radi, že na toto podujatie zavítala a aktívne prispela k jeho kvalitnému priebehu aj 7-členná delegácia z Nórska, vedená naším projektovým partnerom – Nórskym fórom pre životné prostredie a rozvoj – ForUM,“ uviedol výkonný tajomník slovenskej platformy Ambrela Daniel Kaba.
Vedúci politického oddelenia Nórskeho fóra pre rozvoj a životné prostredie (ForUM) v Osle, Johan Aron Niklas Halfen, v Bratislave v rámci konferencie ADF 2024 spolu s kolegami z ForUM realizoval workshop na tému ‘Collaboration for Impact: Strengthening Civil society organizations (CSO)’. Ako už téma naznačuje, workshop bol o tom, ako budovať silnejšie partnerstvá so zameraním na občiansku spoločnosť, ale aj budovanie spojenectiev s verejným a súkromným sektorom.
Marie Vistnes Hektner je ústrednou postavou Changemaker – nórskej mládežníckej politickej organizácie, ktorá sa zaoberá adresovaním štrukturálnych príčin globálnej nespravodlivosti. V rámci konferencie ADF vystúpila ako spíkerka v deep talk okrúhlom stole s názvom ‘Importance of global citizenship education in today’s world: Competences for the future in times of crisis’. S ďalšími expertkami na globálne vzdelávanie zdieľala svoje skúsenosti s riešením globálnych výziev a napĺňaním Globálnych cieľov v rámci OSN Agendy 2030.
Expert Nórskej agentúry pre rozvojovú spoluprácu – NORAD, Anatolij Kyryliuk má skúsenosti s budovaním partnerstiev a riešením rozvojovej problematiky z Ukrajiny aj z Nórska. Preto na ADF vystúpil v deep talku na tému ‘Rebuilding Ukraine together: Business and civil society’, kde zdieľal svoj pohľad na prepájanie občianskeho a súkromného sektora pri obnove Ukrajiny po skončení vojny.
Nórske kráľovstvo s podobným počtom obyvateľstva, ako Slovenská republika, v roku 2023 vynaložila na oficiálnu rozvojovú pomoc (ODA) sumu 58,6 miliárd NOK, čo je v prepočte 4,97 miliardy eur. Nórske rozvojové organizácie získavajú financie na implementáciu svojich projektov v nízkopríjmových krajinách predovšetkým od štátu – cez grantové výzvy Nórskeho riaditeľstva pre rozvojovú spoluprácu – Norad, ktoré funguje ako administratívny i odborný orgán pre medzinárodnú pomoc a pomáha pri realizácii cieľov nórskej rozvojovej politiky.
V 97 krajinách Globálneho Juhu bolo za minulý rok realizovaných 864 partnermi dohromady 1605 rozvojových projektov. Počtom a regionálnym rozmiestnením programových krajín nórskej ODA, aj samotnou (podstatne dlhšou) históriou poskytovania medzinárodnej rozvojovej spolupráce sa Nórsko od Slovenska líši. To však môže byť práve pridanou hodnotou pri zdieľaní nórskych skúseností so slovenskými rozvojovými organizáciami, čo niekoľkokrát naznačila nórska delegácia členom slovenskej platformy Ambrela počas diskusií na konferencii ADF.
Treba pripomenúť, že väčšina zahraničných donorov zaostáva za svojím medzinárodným záväzkom vynaložiť 0,7 % HND na ODA, pričom Slovensko sa tomuto cieľu skôr vzďaľuje – minulý rok SR vynaložila na ODA iba 0,14% HND. No a potom sú tu také darcovské krajiny Globálneho Severu, ako napríklad Nórsko, ktoré na medzinárodnú rozvojovú spoluprácu za rok 2023 podľa dát Výboru OECD-DAC vynaložilo 1,09% HND. V tomto smere určite má SR čo doháňať, aj sa čo učiť od nórskych partnerov. Prítomnosť nórskych organizácií v Bratislave a zdieľanie ich priamych skúseností na konferencii ADF bolo preto viac ako prínosné.
Text: Boba M. Baluchová a Ambrela tím, Foto: Archív Ambrely a ADF
Poznámka: Reportáž z nórsko-slovenských bilaterálnych stretnutí na ADF 2024 bola realizovaná ako jedna z aktivít prebiehajúceho projektu ‘Odomykanie potenciálu: Objavovanie príležitostí spolupráce pre slovenské a nórske rozvojové organizácie’ vďaka podpore z grantu EHP a Nórska.
„Spoločne za zelenú, konkurencieschopnú a inkluzívnu Európu“. Iniciatíva je financovaná z prostriedkov Fondu pre bilaterálne vzťahy na národnej úrovni financovaného z Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu na roky 2014–2021. Viac na webovej stránke www.eeagrants.sk.
Copyright 2024 Ambrela – Platforma rozvojových organizácií. Táto stránka je financovaná zo zdrojov SR cez SlovakAid a EÚ cez Stronger Roots. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela a nemusí nevyhnutne odrážať názory donorov.