Článok

Vznikla iniciatíva Spolu pre Etiópiu, vyzýva na urgentnú pomoc obetiam vojny

pridané: 22. marca 2021

Slovenské mimovládne organizácie sa spojili vo výzve ‚Spolu pre Etiópiu‘, ktorá je reakciou na pretrvávajúcu humanitárnu krízu v severoetiópskom regióne Tigraj. Iniciatíva piatich organizácií: eRko – Dobrá novina, Mary’s Meals Slovensko, Nadácia Integra, SAVIO, Slovenská katolícka charita s podporou našej Platformy rozvojových organizácii – Ambrela má za cieľ vyzbierať finančné prostriedky a podporiť humanitárne aktivity, ktoré budú predstavovať priamu pomoc obyvateľom a obyvateľkám, zasiahnutých vojnovým konfliktom. 

“Sme presvedčení, že okrem urgentnej humanitárnej pomoci ľuďom, zasiahnutým vojnou v regióne Tigraj, je dôležité, aby sa medzinárodné spoločenstvo vrátane Slovenska zasadilo za okamžité zastavenie bojov, nastolenie mieru a dodržiavanie ľudských práv. Aby ľudia mohli žiť v bezpečí, dôstojne a mohlo sa čo najskôr začať s obnovou regiónu,” uvádza iniciatíva Spolu pre Etiópiu v spoločnom stanovisku. 

Prispieť na pomoc obyvateľom a obyvateľkám Tigraja možno darom prostredníctvom darovacích stránok jednotlivých organizácií, zverejnených na stránke iniciatívy www.spolupreetiopiu.sk v období od 22. marca do 16. apríla 2021.

 

Aktuálna situácia v regióne Tigraj 

Počet priamych obetí na životoch civilného obyvateľstva je aktuálne nejasný, v prevažnej miere sa udáva v stovkách obetí. Znepokojujúce sú najmä informácie o vojenských zločinoch voči civilistom, ktoré najnovšie prinášajú niektoré medzinárodné investigačné tímy. Ako následok bojov a násilia sú ľudia v obavách o holý život nútení utekať zo svojich domovov, často bez prístupu k potravinám, pitnej vode, liekom a bez bezpečného úkrytu pred hroziacim násilím. Na úteku sú rodiny s deťmi. Ľudia sa stávajú presídlencami vo vlastnej krajine, masovo hľadajú útočisko vo veľkých mestách. Desaťtisíce ľudí ušli aj do susedného Sudánu. OSN odhaduje že v aktuálnej humanitárnej kríze potrebuje pomoc 4,5 milióna ľudí. V regióne sa množia obavy z vypuknutia hladomoru i z rýchleho komunitného šírenia koronavírusu, pretože sa ľudia vo veľkom hromadia v provizórnych táboroch bez čistej vody a zdravotníckych zariadení. 

Pozadie konfliktu v regióne Tigraj 

Dlhodobé napätie medzi federálnou vládou v Addis Abeba a regionálnou tigrajskou správou pod vedením Ľudového oslobodzovacieho frontu (TPLF) vyvrcholilo v septembri 2020, keď sa v etiópskom regióne Tigraj napriek nesúhlasu federálnej vlády konali regionálne voľby. 

Po útoku na vojenskú základňu federálnej vlády oznámil etiópsky premiér Abiy Ahmed 4. novembra 2020 začiatok vojenskej operácie proti jednotkám TPLF a už 28. novembra deklaroval víťazstvo vládnych jednotiek nad vzbúrencami. TPLF však vyhlásil, že je odhodlaný pokračovať v bojoch, ktoré v tejto oblasti stále pokračujú. V konflikte začali operovať aj eritrejské vojská. Situáciu komplikujú nejasné informácie, prerušované komunikačné siete a obmedzený prístup humanitárnej pomoci pre civilistov do konflitného regiónu. 

Ako môže spoločná iniciatíva zo Slovenska pomôcť 

Zástupcovia iniciatívy vyzývajú slovenskú verejnosť zapojiť sa do humanitárnej pomoci formou finančného daru. Vyzbierané finančné prostriedky budú účelovo viazané na podporu pre ľudí, zasiahnutých konfliktom. Použijú sa na financovanie humanitárnej pomoci prostredníctvom dlhoročne overených lokálnych partnerov pôsobiacich v regióne Tigraj, najmä vo forme zabezpečenia: potravinovej pomoci, pitnej vody, hygienických potrieb, základných potrieb (ako sú prikrývky, prístrešky atď.). Ďalej pôjde o poskytovanie posttraumatickej a psychologickej starostlivosti, sociálnej práce a ďalších činností v prospech ľudských obetí vojenského konfliktu. 

Kto bude humanitárnu pomoc realizovať 

V rámci spoločnej výzvy budú konkrétnu pomoc ľuďom v kríze realizovať dvaja lokálni partneri. Jedným z nich je Kongregácia dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul, ktorá v regióne Tigraj dlhodobo spolupracuje s Dobrou novinou i s Mary’s Meals. Druhým je charitatívna organizácia Tearfund, projektový partner Nadácie Integra. Vďaka miestnym partnerstvám dokáže spoločná iniciatíva zabezpečiť efektívnu a adresnú pomoc priamo v konfliktnej oblasti, konkrétne v Mekelle, hlavnom meste regiónu Tigraj a jeho širšom okolí. 

Viac informácií uvádzame v priloženej tlačovej správe aj v sprievodcovi kampaňou pre médiá.

Kontakt a bližšie informácie: 

Martin Simon, projektový koordinátor Nadácie Integra, info@spolupreetiopiu.sk, tel. 0901 705 422 

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
North South Centre
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
CONCORD
.týždeň
GCAP
Eurodad
Čosi
Faces of Migration
GENE