Článok

Ďalšie video z kampane Tváre migrácie otvára diskusiu o rasizme v slovenskom futbale

pridané: 8. februára 2021

Minulý týždeň Platforma rozvojových organizácií – Ambrela po uverejnení videa o rozmanitosti cudzokrajných chutí a o rešpekte k ľuďom, pre ktorých sa stalo Slovensko novým domovom, čelila stovkám nenávistných komentárov na sociálnych sieťach. Takéto vyjadrenia netolerancie iba potvrdili, ako dôležité je takéto témy prinášať aj medzi ľudí mimo tzv. ‘mimovládkarskej bubliny’.

Ambrela preto ďalej pokračuje v dobre naštartovanej kampani Tváre migrácie, realizovanej súbežne v siedmich krajinách EÚ. Tento týždeň zverejnila ďalšie osvetové video ’Tolerancia je fair-play‘ z dielne agentúry Čosi, pričom sa presunula z gastro oblasti do športu. I tam očakáva rozpoluplné reakcie publika, avšak dôležitejšie je otvorenie diskusie a zamyslenie sa nad témou vnímania aj prijímania cudzincov a cudziniek v našej spoločnosti. Poukazuje na to, že nemôžeme donekonečna zvádzať súboj typu: my vs. oni a zameriavať sa na hľadanie odlišností kultúr namiesto nachádzania spoločných čŕt. Nové video zodpovie otázky: ‘ako súvisí slovenský futbal s migráciou; ako tolerantné je Slovensko; aj prečo jetolerancia fair play‘.

Keďže takmer každá obec na Slovensku má svoje futbalové ihrisko alebo štadión a týmto športom žijú celé rodiny, voľba témy pre druhé video bola jasná. Jeho koncept ozrejmuje aj riaditeľ reklamnej agentúry Čosi, Maroš Kemény: „Na tému tolerancie voči ľuďom inej kultúry či farby pleti sme chceli poukázať čo najjednoduchšie – cez fenomén futbalového rasizmu, ktorý je, žiaľ, stále prítomný aj na našich štadiónoch. Jeho typickým prejavom, ktorému mnohí hráči inej kultúry či farby pleti musia čeliť, je ‘bučanie’. Preto sme tento odsúdeniahodný prejav intolerancie preklopili do jednoduchého pozitívneho odkazu – ‘BU-BU-BUďme tolerantní’.” Video si možno pozrieť tu.

Samotní protagonisti z videa pochádzajú zo Západného Balkánu, Latinskej Ameriky aj Subsaharskej Afriky. Na Slovensku našli svoj druhý domov a pracovné uplatnenie, avšak zaujímajú sa o to, ako sa darí ich blízkym v konkrétnych nízkopríjmových krajinách. A práve cez konkrétne životné príbehy sa snaží kampaň Tváre migrácie ako súčasť projektu Globálne ciele a migrácia rozšíriť povedomie Slovákov a Sloveniek o dôvodoch a spôsoboch migrácie optikou medzinárodného rozvoja. „Pre tých, ktorí by sa po pozretí videa chceli dozvedieť viac o práci Ambrely, sú na február pripravené online diskusie, v ktorých sa zameriame na opísanie príčin, spôsobujúcich v nízkopríjmových krajinách hlad, chudobu, domáce nepokoje a následnú migráciu,“ pripomína výkonný tajomník Ambrely, Daniel Kaba.

V rámci online diskusie, ktorá sa na Facebookovej stránke Ambrely uskutoční vo štvrtok 11. februára, budú zástupcovia členských organizácií Ambrely hovoriť o svojom pôsobení v krajinách, zasiahnutých humanitárnou krízou a ovplyvnených nútenou migráciou. „Dostanete šancu porozumieť projektu vzdelávania sýrskych detí v Libanone pod taktovkou organizácie Človek v ohrození; organizácia eRko priblíži, ako môže kolednícka zbierka Dobrá novina zlepšovať životné podmienky núdznych v druhom najchudobnejšom regióne Ugandy; no a Nadácia Integra zasa predstaví aktuálnu pomoc obyvateľstvu Etiópie, ktoré musí utekať do susedného Sudánu pre prebiehajúci vojenský konflikt v tigrajskej oblasti. Nebude chýbať ani pohľad na tému migrácie od zástupcu Slovenskej agentúry pre rozvojovú spoluprácu – SAMRS, ktorá takéto projekty spolufinancuje,” uzatvára pozvánku na online diskusiu ako súčasť kampane Tváre migrácie šéf Ambrely, Daniel Kaba.

O Ambrele:

Platforma rozvojových organizácií – Ambrela (skrátene Ambrela) je strešnou organizáciou 28 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré sa venujú rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci, globálnemu rozvojovému vzdelávaniu, trvalo udržateľnému rozvoju – doma aj v zahraničí. Od roku 2019 realizuje spolu so šiestimi európskymi partnermi projekt Globálne ciele a migrácia, podporený EÚ z programu DEAR. Kampaň ‘Tváre migrácie‘ je jedným z výstupov tohto projektu. Jej cieľom je zvyšovať povedomie o rôznorodosti, tolerancii a spolunažívaní ľudí z odlišných kultúr cez konkrétne životné príbehy a pozrieť sa na tému migrácie cez prizmu Globálnych cieľov. Práve spomínané videá a online diskusie sú súčasťou tejto kampane. Výroba videí bola podporená zo zdrojov SlovakAid. Viac na:www.ambrela.org a www.tvaremigracie.sk

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
North South Centre
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
CONCORD
.týždeň
GCAP
Eurodad
Čosi
Faces of Migration
GENE