V prvej polovici septembra absolvoval tím slovenskej platformy Ambrela pracovnú cestu do Osla. Išlo o jednu z aktivít prebiehajúceho projektu ‘Odomykanie potenciálu: Objavovanie príležitostí spolupráce pre slovenské a nórske rozvojové organizácie’ vďaka podpore z grantu EHP a Nórska. Ako už názov projektu naznačuje, išlo o výmenu skúseností a hľadanie možností pre budúce slovensko-nórske partnerstvá.
Prvou navštívenou organizáciou bol partner projektu – Nórske fórum pre životné prostredie a rozvoj (The Norwegian Forum for Environment and Development – ForUM). ForUM je sieť 60 nórskych organizácií, ktoré pôsobia v oblasti medzinárodného rozvoja, životného prostredia, dodržiavania mieru a ľudských práv. Medzi ich členov patria národné pobočky medzinárodných organizácií, ako ADRA, Caritas, Fairtrade či UNICEF, ktoré dobre poznáme aj na Slovensku ako členov Ambrely. ForUM zastupuje širokú škálu organizácií a má širokú vedomostnú základňu s dôrazom na napĺňanie Globálnych cieľov trvalo udržateľného rozvoja (vrátane financovania rozvoja a zmeny klímy).
Výkonný tajomník slovenskej platformy Ambrela, Daniel Kaba, počas vzájomných rozhovorov a prezentácií vyzdvihol orientovanie nórskej platformy ForUM na riešenia, poskytovanie vedomostí a zdieľanie skúseností, ktoré môžu prispieť k tvorbe politík na národnej aj medzinárodnej úrovni. „Cieľom slovenskej Ambrely, rovnako ako v prípade nórskeho ForUM, je byť hybnou silou zmien a relevantným partnerom pre našu vládu,“ zhrnul Kaba.
Projektová manažérka Ambrely pre globálne vzdelávanie, Sabína Bieliková, vyzdvihla “zdieľanie poznatkov a hľadanie možností budúcej spolupráce medzi 30 členmi Ambrely a 60 členmi ForUM-u.” Diskutovalo sa tiež o praktických skúsenostiach a zapájaní členov do života platformy. “Prezentovať svoje expertné vedomosti a znalosti z oblasti medzinárodného rozvoja, globálnej výchovy k aktívnemu občianstvu a posilňovania postavenia občianskej spoločnosti príde niekoľkočlenný tím ForUM-u osobne na našu konferenciu Ambrela Development Forum (ADF) do Bratislavy, na čo sa už teraz naše organizácie tešia,” dodala Bieliková.
Druhou navštívenou organizáciou bolo Nórske riaditeľstvo pre rozvojovú spoluprácu – Norad, ktoré funguje ako administratívny i odborný orgán pre medzinárodnú pomoc a pomáha pri realizácii cieľov nórskej rozvojovej politiky. Medzi tematické okruhy nórskej oficiálnej rozvojovej spolupráce (ODA) v nízkopríjmových krajinách sveta patria: podpora zdravia; vzdelávania a výskumu; rodovej rovnosti; riešenie zmeny klímy, potravinovej bezpečnosti, životnéhoprostredia a energie; podpora správy vecí verejných a hospodárskeho rozvoja; ako aj ľudských práv a občianska spoločnosti, pričom väčšina z nich patrí aj medzi priority slovenskej ODA.
Tím Ambrely vyzdvihol “aktívnu humanitárnu pomoc Nórska Ukrajine prostredníctvom nástrojov nórskej ODA a záujem nórskej rozvojovej agentúry Norad o účasť na konferencii ADF, ktorej témy sa v mnohom pretínajú s oblasťami nórskej rozvojovej agendy.” Ocenil tiež diskusiu o možnostiach spolupráce s členskými organizáciami slovenskej platformy.
Norad si zároveň stanovil ambiciózne ciele v oblasti zmeny klímy a životného prostredia pre svoje vlastné operácie, aj pre implementáciu projektov rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci, ktoré riadi a financuje. Ako líder v oblasti zmeny a zelenšej budúcnosti do roku 2030 Norad plánuje znížiť na polovicu emisie z vlastných operácií doma i vo svete.
Z ďalších navštívených organizácií možno vyzdvihnúť podnetné stretnutie s tímom Nórskej rady pre utečenky a utečencov – Norwegian refugee council (NRC). Ide o nezávislú humanitárnu organizáciu, člena partnerského fóra ForUM, ktorá primárne pomáha ľuďom na úteku. NRC chráni vnútorne presídlené a vysídlené osoby, podporuje ich pri budovaní si novej budúcnosti v novej domovine.
Len v roku 2023 pomohlo 15-tisíc humanitárnych pracovníkov a pracovníčok NRC takmer desiatim miliónom núdznych ľudí v 40 krajinách sveta, pričom vedenie NRC prízvukuje na stretnutiach i vo svojich reportoch, že každý jeden z nich má svoj jedinečný príbeh, ktorý je treba rozpovedať, aby verejnosť rozumela problematike migrácie a utečenectva.
Nórska rada pre utečenky a utečencov sa riadi princípmi: zachovania dôstojnosti ľudí na úteku; obrany ich práv a pokusu o prestavanie ich budúcnosti k lepšiemu. Poskytuje im duševné, fyzické a právne nástroje, ktoré na svojej ceste potrebujú. „Bolo veľmi prínosné vidieť, aký pozitívny dosah môžu mať rozvojové aktivity v prípade, ak majú silnú podporu štátu. V Nórsku je na rozvojovú spoluprácu (ODA) alokovaných až 1,09% HND, čo je aj v pomernom porovnaní 7-krát viac, ako je tomu na Slovensku,” uviedol na záver cesty do Osla expert Ambrely v oblasti tvorby politík, Juraj Jando.
Pracovná cesta do Osla splnila svoj účel a ponúkla skvelú príležitosť na posilnenie vzťahov medzi slovenskými a nórskymi organizáciami občianskej spoločnosti v rôznych oblastiach rozvoja. Vybraní zástupcovia a zástupkyne navštívených partnerských organizácií zároveň prídu v októbri do Bratislavy na medzinárodnú konferenciu ADF a následné bilaterálne podujatia, aby slovenské aj nórske organizácie preskúmali možnosti budúcej spolupráce a vybudovali si dôveryhodné partnerstvá.
„Spoločne za zelenú, konkurencieschopnú a inkluzívnu Európu“. Iniciatíva je financovaná z prostriedkov Fondu pre bilaterálne vzťahy na národnej úrovni financovaného z Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu na roky 2014–2021. Viac na webovej stránke www.eeagrants.sk.
Copyright 2024 Ambrela – Platforma rozvojových organizácií. Táto stránka je financovaná zo zdrojov SR cez SlovakAid a EÚ cez Stronger Roots. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela a nemusí nevyhnutne odrážať názory donorov.