rojročný Program regionálneho partnerstva (RPP – Regional Partnership Programme) v rokoch 2005 – 2008 iniciovali platformy mimovládnych organizácií z Rakúska, Čiech, Maďarska, Slovenska a Slovinska. Bol to prvý cezhraničný projekt tohto druhu v Európe. Jeho hlavným cieľom bolo zlepšiť kapacity organizácií pri príprave projektov, zviditeľniť rozvojovú tému v nových členských štátoch EÚ. Prostredníctvom vytvoreného fondu sa tiež financovala realizácia pilotných rozvojových projektov, na ktorých spolupracovali rakúske mimovládne organizácie a organizácie z nových členských štátov.
Program financovala Rakúska rozvojová agentúra (ADA) – 70% z celkového rozpočtu, ministerstvá zahraničných vecí zúčastnených krajín – 20% rozpočtu a mimovládne organizácie – 10%. V prípade Slovenska bol program financovaný zo zdrojov oficiálnej rozvojovej pomoci (Slovak Aid).
Koordináciu na národnej úrovni zabezpečovali národní projektoví manažéri z národných organizácií v každej zúčastnenej krajine; výsledná koordinácia projektu bola zabezpečená projektovým manažérom z Rakúska.
Partneri projektu:
Jednou z hlavných aktivít programu bolo financovanie pilotných projektov v rozvojových krajinách a projektov na zvýšenie povedomia o rozvojovej pomoci. (Podrobnosti a zoznam projektov nájdete nižšie.)
Cieľom rôznych aktivít v rámci programu bolo tiež posilnenie kapacít mimovládnych organizácií a vytvorenie spolupráce medzi krajinami stredoeurópskeho regiónu v oblasti rozvojovej pomoci.
V rámci zvyšovania kapacít sa uskutočnilo viacero seminárov, workshopov a konferencií, na ktorých sa zúčastnili partnerské organizácie programu:
Správy o manažmente oficiálnej rozvojovej pomoci v zúčastnených krajinách:
Výsledky konferencie:
Výsledky pracovných skupín:
Jednou z hlavných aktivít programu bolo financovanie pilotných projektov v rozvojových krajinách, ale tiež projektov na zvýšenie povedomia o rozvojovej pomoci.
Pilotné projekty realizovali mimovládne organizácie z nových členských štátov vždy v partnerstve s rakúskou organizáciou. Tým sa umožnilo odovzdávanie skúseností rakúskych organizácií s manažmentom projektov partnerom zo susedných nových členských štátov a zlepšili sa možnosti na ich dlhodobejšiu spoluprácu v budúcnosti.
V rámci programu boli vyhlásené tri výzvy na podávanie projektov. Celkovo bolo schválených 47 projektov– 18 projektov sa týkalo projektov rozvojovej pomoci a 29 bolo zameraných na zvýšenie povedomia o rozvojovej pomoci.
Celkový finančný objem určený pre granty bol € 363.000, z tohto objemu bola polovica určená na posilnenie povedomia o rozvojovej pomoci/vzdelávacie projekty a druhá polovica na projekty rozvojovej spolupráce.
Maximálna výška grantu pre projekty posilnenia povedomia o rozvojovej pomoci/ vzdelávací projekt, ktorý sa musel dokončiť v rámci dvanástich mesiacov, bola 15.300 EUR. Pre projekty rozvojovej spolupráce, ktoré sa museli uskutočniť v rámci 24 mesiacov bola maximálna výška grantu 22.500 EUR.
Návrhy projektov posudzoval výbor zložený zo zástupcov ministerstiev, platforiem mimovládnych organizácií 5 zúčastnených krajín a jeden zástupca Trialogu. Rozhodnutie sa prijímalo na spoločnom stretnutí.
Najviac projektov bolo schválených v oblasti zvyšovania povedomia o rozvojovej pomoci, na ktorú mimovládne organizácie podávali najviac projektov. Schválené projekty, ktoré získali grant, sa týkali napríklad zvyšovania povedomia o spravodlivom obchode (fair trade) a podpory predaja fair trade výrobkov, organizovania výstav, ale tiež vytvorenia vzdelávacích materiálov o rozvojovej spolupráci pre mládež, žiakov a učiteľov.
Schválené projekty rozvojovej spolupráce sa týkali viacerých krajín – Bosny a Hercegoviny, Moldavska, Mongolska, Kirgizska, Ghany a Etiópie. Podporené projekty boli zamerané na ochranu životného prostredia a zdrojov, rozvoj vidieka, zlepšenie životných podmienok detí z ulice a zaradenia detí so špeciálnymi potrebami do vzdelávacieho systému.
V rámci programu bolo podporených viacero pilotných projektov slovenských mimovládnych organizácií. V oblasti zvyšovania povedomia o rozvojovej pomoci sa realizovali projekty, ktoré podali Živica (2 projekty), Človek v ohrození (2 projekty), Nadácia Pontis a Tabita. Rozvojové projekty v rozvojových štátoch v spolupráci s rakúskymi organizáciami realizovali: Človek v ohrození (2 projekty v Bosne a Hercegovine), eRko(Sudán), Sila rozvoja (Kazachstan), Nadácia Integra (Keňa), Slovenská katolícka charita, VOKA (Srbsko).
Zoznam projektov podporených v grantových kolách:
Česká republika
Maďarsko
Slovensko
Slovinsko
Česká republika
Maďarsko
Slovensko
Slovinsko
Copyright 2024 Ambrela – Platforma rozvojových organizácií. Táto stránka je financovaná zo zdrojov SR cez SlovakAid a EÚ cez Stronger Roots. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela a nemusí nevyhnutne odrážať názory donorov.