Článok

Svetový deň utečencov a utečeniek v SR

pridané: 24. júna 2024

Dňa 20. júna si spolu každoročne pripomíname odvahu, ale i zraniteľnosť ľudí, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy a hľadať bezpečie v cudzine. Je dôležité i v SR stretávať a spoznávať tých, ktorí pochádzajú z iných krajín a stali sa neoddeliteľnou súčasťou slovenskej spoločnosti.

V sobotu (22. júna) zorganizovali nám blízke organizácie: Slovenská humanitná rada, UNHCR Slovensko a Nadácia Milana Šimečku pripomienku Svetového dňa utečencov a utečeniek v Bratislave. Oslavy začali o 14ej bubnovacím workshopom na Primaciálnom námestí, odkiaľ sa pokračovalo Dáždnikovým pochodom naprieč Starým mestom. Dáždnikové pochody upozorňujú, ako veľmi sú ľudia na úteku zraniteľní a potrebujú našu pomoc. Účastníci a účastníčky v Bratislave preto rozprestreli dáždniky ako symbol záchrany a istoty nad tými, ktorí to potrebujú — nielen na Slovensku, ale po celom svete. Na Tyršáku potom všetkých čakal až do večera bohatý multikultúrny program a aktivity v stánkoch rôznych neziskových organizácií, ktoré sa venujú integrácii a pomáhajú ľuďom na úteku.

V nedeľu (23. júna) si naša komunita pripomenula Svetový deň utečencov a utečeniek aj v Košiciach. Podnetné komunitné podujatie pripravili naša členská: Slovenská humanitná rada spolu s UNHCR Slovensko a Mestom Košice, pričom prítomné boli aj ďalšie neziskové organizácie, venujúce sa téme migrácie a integrácie v SR, ako napríklad členská Mareena, IOM, Liga za ľudské práva, člen Caritas Slovakia (SKCH) spolu so svojimi regionálnymi / diecéznymi charitami. Súčasťou osláv bol aj Dáždnikový pochod ako symbolický prejav solidarity s ľuďmi, ktorí boli nútení odísť zo svojich domovov. Rodiny si užili tvorivé workshopy, výstavu ukrajinského umenia i ochutnávku jedál z rôznych kútov sveta.

K téme si môžete pozrieť aj výstavu v bratislavskej Umelke s názvom ‘Úvahy o vnútornej sile’. Vystavené výtvarné diela vytvorili utečenecké, slovenské a rómske komunity, s ktorými pracujú aj naše organizácie (SHR, ČvO). Výstava je v Centre moderného umenia – Umelka otvorená od 20. júna do 10. júla v čase od 12:00 do 18:00. Určite sem zavítajte!

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
North South Centre
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
CONCORD
.týždeň
GCAP
Eurodad
Čosi
Faces of Migration
GENE