Počas dvojdňového školenia mini-HEAT z dielne rakúskej platformy Global Responsibility získali humanitárni pracovníci a pracovníčky povedomie o hrozbách, prítomných v rizikových oblastiach sveta, a zároveň si precvičili zručnosti v efektívnej reakcii na bezpečnostné riziká. Polovicu zúčastnených tvorila skupina zo Slovenska, vyslaná Ambrelou.
Čísla napadnutých a usmrtených humanitárnych tímov z oblastí Blízkeho Východu či Subsaharskej Afriky z roka na rok rastú. Terénna práca profesionálov a profesionálok, nasadených do humanitárnej akcie, je v dôsledku bezprávia, politickej nestability a ozbrojených konfliktov vystavená čoraz viac náročnému, nepredvídateľnému až nepriateľskému prostrediu. Preto je pre súčasných aj budúcich humanitárnych pracovníkov a pracovníčky mimoriadne dôležité pochopenie a osvojenie si spôsobov a pravidiel, ako znížiť bezpečnostné riziká a riešiť náročné situácie v teréne. Dôkladnú prípravu v podobe päťdňového školenia Hostile Environment Awareness Training (HEAT) pre humanitárne organizácie, ktoré vysielajú svojich ľudí do krajín so zvýšenými bezpečnostnými rizikami, poskytuje rakúska rozvojová platforma Global Responsibility (AG Globale Verantwortung).
Takýto týždňový tréning povedomia o nepriateľskom prostredí – ‘HEAT compact’ stojí zvyčajne okolo 3000 dolárov na osobu. Jeho skrátená, dvojdňová verzia (tzv. mini-HEAT) mohla byť vďaka finančnej podpore Rakúskej rozvojovej agentúry (ADA) začiatkom apríla ponúknutá hneď šestnástim účastníkom a účastníčkam. Vďaka nadštandardným vzťahom rakúskej a slovenskej platformy sa ho v priestoroch rakúskeho hradu Schlaining mohli zúčastniť aj zástupcovia a zástupkyne Ambrely, pričom školenie v hodnote 1000 eur na osobu tak bolo napokon pre zapojených ľudí zo Slovenska bezplatné.
Ako vidieť z nasledujúceho rozhovoru, nadobudnuté poznatky a zručnosti majú veľkú hodnotu a nevyčísliteľný prínos pre celú našu komunitu. O spätnú väzbu na toto školenie sa za členskú základňu Ambrely podelili: Lucia Pagáčová a Alexandra Kušnyérová (projektové koordinátorky programu Podpora vzdelávania detí v Afrike v rámci Nadácie Integra – NI), Ján Ostrolucký (koordinátor pre mimoriadne situácie v organizácii Človek v ohrození – ČvO) a Alena Horváthová (vedúca sekcie medzinárodnej spolupráce v Slovenskej katolíckej charite – SKCH).
NI: Naša práca si vyžaduje pravidelné pracovné cesty do krajín ako Etiópia či Keňa, kde bezpečnostná situácia nie je vždy stabilná a priaznivá. Napriek tomu sú tieto výjazdy nevyhnutné. Práve preto sme privítali možnosť absolvovať HEAT tréning, ktorý nám poskytol nástroje a vedomosti na zvládnutie potenciálne rizikových situácií priamo v teréne.
ČvO: Podľa vnútorných predpisov ČvO má povinnosť absolvovať HEAT tréning koordinátor pre mimoriadne situácie (Emergency Coordinator), čo je moja súčasná rola. Túto ponuku Ambrely som preto s veľkým záujmom prijal. Zároveň v tíme vyžadujeme, aby ho mali absolvovaný aj prípadní účastníci zahraničných misií – špecificky ľudia z oblasti núdzovej pripravenosti a humanitárnej akcie.
SKCH: Na školenie som počula veľmi dobré ohlasy od ľudí, ktorí sa ho v minulosti zúčastnili. V danom termíne som už mala naplánovaný iný program, no ten som zrušila, aby som sa HEAT-u mohla zúčastniť. V charite sme už dlhšie hľadali spôsob, ako sa na tento tréning dostať. Teraz nám to vďaka Ambrele vyšlo.
NI: Veľmi prínosná bola časť, venovaná správaniu sa na kontrolných bodoch (tzv. ‘check-pointoch‘) pri zastavení vozidla – ako sa správať, čo hovoriť hliadke, a čomu sa naopak vyhnúť. Tieto situácie sú pre nás reálne a počas výjazdov bývajú bežné. Rovnako sme ocenili informácie o tom, ako sa pripraviť na cestu do rizikovej oblasti ešte pred samotným vyslaním a tiež ako reagovať v prípade únosu humanitárneho pracovníka. Všetky tieto praktické rady majú priame využitie v našej práci.
ČvO: Všetky časti školenia boli upevnením poznatkov z môjho doterajšieho štúdia, e-learningu, poznatkov z terénu a podobne. Ako veľmi užitočný som vnímal úvod do rádiovej komunikácie, bezpečnostné plánovanie, úvod do UXO (‘unexploded ordnance‘ – nevybuchnutej munície) a pozemných mín, no a, samozrejme, praktické nácviky. Témy, z ktorých náš dvojdňový tréning pozostával, boli veľmi starostlivo vybraté zo širšieho portfólia – z päťdňovej verzie ‘HEAT compact‘. Sú skvelo spracované, takže každému účastníkovi môžu poslúžiť ako upevnenie alebo refresh poznatkov. Ak je človek v téme nováčik, prinášajú dôrazný apel na nevyhnutnosť plánovania osobnej bezpečnosti a z organizačného hľadiska na vyčlenenie potrebných kapacít, fokusovaných na bezpečnosť (‘duty of care‘).
SKCH: Detailné prejdenie si rôznych rizikových situácií s postupmi, ako na ne reagovať, za ktorými potom nasledovali simulácie, v ktorých sme následne skúšali ich uplatnenie. Po ich dokončení sme si rozobrali vhodnosť zvoleného postupu s prítomnými odborníkmi.
NI: Silne na nás zapôsobila lekcia o pozemných mínach a ich použití. Išlo o veľmi pôsobivú a zároveň znepokojujúcu časť tréningu, ktorá nám otvorila oči, pokiaľ ide o reálne nebezpečenstvá, ktoré môžu nastať v konfliktných oblastiach.
ČvO: Prekvapila ma úroveň znalostí a pripravenosti prítomných účastníkov a účastníčok, ako i trénerov tohto školenia. Do detailov však ísť viac nemôžem – vzhľadom k dohodnutým pravidlám o zdieľaní, resp. nezdieľaní informácií, nadobudnutých počas tréningu.
SKCH: Bola som pripravená na to, že budeme robiť aj praktické simulácie, takže ma to neprekvapilo. No nevedela som, ako presne budú vyzerať, takže už samotné ich prevedenie bolo prekvapením. Nejdem ho však bližšie opisovať, aby bolo rovnakým prekvapením aj pre budúcich účastníkov mini-HEAT školenia.
NI: Prístup školiteľov hodnotíme ako mimoriadne profesionálny. Tréning bol vedený veľmi kompetentne, s vysokou odbornou úrovňou. Bolo vidieť, že školitelia majú bohaté skúsenosti z terénu a rozumejú potrebám prítomných humanitárnych pracovníkov.
ČvO: Veľmi vysoko. Na škále od jedna do desať: známkou pätnásť.
SKCH: Školenie bolo pripravené a vedené na vysokej úrovni. Teória aj cvičenia, vedené expertmi na bezpečnosť s dlhoročnými skúsenosťami z rôznych medzinárodných misií, boli počas celého tréningu sprevádzané psychologičkou. Tá nám poskytovala odborné rady, ako si budovať osobnú odolnosť a čo najlepšie zvládať rôzne náročné situácie.
NI: Medzi najdôležitejšie získané poznatky patrí určite schopnosť pripraviť si bezpečnostné protokoly (napr. ‘Safeguarding policy‘). Dostali sme množstvo praktických rád z terénu, tipy na správne správanie počas zastavenia na spomínaných kontrolných bodoch a mnoho ďalších podkladov. V skutočnosti nevieme z obsahu školenia vypichnúť nič, čo by nám prišlo zbytočné – všetko bolo veľmi relevantné a podnetné.
ČvO: Určite bezpečnostné plánovanie a RAM (Risk Assessment Matrix), požiadavky na bezpečnosť mobilných telefónov v teréne, evaluáciu charakteru spomínaných ‘check-pointov‘ a ich personálu, ďalej stres manažment a mnoho ďalšieho.
SKCH: Viaceré postupy máme v charite zavedené, no nie do takej hĺbky, ako odporúčajú školitelia HEAT. Tak vďaka skúsenostiam expertov v tejto oblasti ich chceme posunúť na vyššiu úroveň. Plánujeme zapracovať viaceré rady, čo sa týka predvýjazdovej prípravy našich terénnych pracovníkov, a aj pohybu v rizikových krajinách. Psychologické cvičenia, ktoré nám ukázala a vysvetlila prítomná psychologička, som začala okamžite využívať na odbúravanie psychickej záťaže, ktorú naša práca prináša aj mimo zahraničných ciest.
NI: Jednoznačne ho odporúčame kolegyniam a kolegom, ktorí sú často vysielaní na humanitárne misie a pohybujú sa v krajinách so zvýšeným bezpečnostným rizikom. Pre ľudí, ktorí necestujú do zahraničia, alebo pracujú výlučne v bezpečných oblastiach, však tréning nemusí mať až taký veľký význam. Pre tých v teréne však môže byť rozhodujúci.
ČvO: Absolvovanie podobného, profesionálne vedeného tréningu môže priniesť uvedomenia, ktoré následne zachránia projekt, misiu, alebo rovno ľudské životy.
SKCH: Školitelia HEAT tréningu nám v jeho závere zaželali, aby sme väčšinu z týchto vedomostí nikdy nemuseli uplatniť. No ak by sme sa v niektorej z predstavených, bezpečnostne rizikových situácii niekedy ocitli, tréning nám môže pomôcť ich čo najlepšie zvládnuť. Preto by som ho odporúčala všetkým humanitárnym pracovníkom, cestujúcim do konfliktných a post-konfliktných krajín. Hodnotím ho ako najlepšie tematické školenie, na akom som kedy bola.
Text: Ambrela tím, Foto: archív Global Responsibility
Copyright 2025 Ambrela – Platforma rozvojových organizácií. Táto stránka je financovaná zo zdrojov SR cez SlovakAid a EÚ cez Stronger Roots. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela a nemusí nevyhnutne odrážať názory donorov.