Zaujíma vás, ako môže výsledok volieb do Európskeho parlamentu (EP) ovplyvniť humanitárnu a rozvojovú pomoc v našom susedstve? Ako zladiť pohľady SR a EÚ na riešenie humanitárnych kríz na svete? A ako do toho zapadá globálne rozvojové vzdelávanie, ktoré nás učí premýšlať v súvislostiach?
Prídite v utorok (4. júna od 18:00 do 19:00) do bratislavského Klubu pod lampou na živú diskusiu z dielne platformy Ambrela, CEEV Živica a Sokratovho inštitútu v spolupráci s časopisom .týždeň a s podporou SR cez SlovakAid. Diskusia sa bude venovať aktuálnej téme ‘Prečo spoločne pokračovať v pomoci Ukrajine aj po eurovoľbách’. Dozviete sa počas nej viac o tom, prečo je dôležité mobilizovať verejnosť k voľbám do EP; ako sa na otázku humanitárnej pomoci susednej Ukrajine a povojnovej obnovy tejto krajiny pozerajú experti a expertky na EÚ; aj aké miesto zastáva téma humanitárnej a rozvojovej pomoci v programoch jednotlivých slovenských kandidátov a kandidátok do EP.
Na otázky moderátorky budú odpovedať diskutujúci, ktorí majú k téme Európskej únie, vzdelávaniu a pomoci núdznym blízko, a to menovite:
Diskusia bude prenášaná aj Live cez Facebook a YouTube kanály: platformy Ambrela, CEEV Živica, časopisu .týždeň a ďalších partnerov. Aktívne sa možno do diskusie zapojiť otázkami cez aplikáciu slido použitím kódu: #pomocUA.
Martin Poliačik donedávna pôsobil ako zástupca riaditeľky kancelárie GLOBSECu v Kyjive na Ukrajine. Politickú kariéru započal v strane SaS, za ktorú bol aj zvolený ako poslanec parlamentu. Dnes je členom hnutia Progresívne Slovensko (PS), za ktoré aj kandiduje v júnových voľbách do EP. Na Trnavskej univerzite vyštudoval filozofiu a neskôr pedagogiku, pred dvadsiatimi rokmi viedol Slovenskú debatnú asociáciu a dodnes sa venuje kritickému mysleniu ako lektor. Podporuje intergáciu Ukrajiny do EÚ.
Mária Sliacka je správkyňou Nadácie OPORA a koordinátorkou kampane KDH k voľbám do EP v Banskobystrickom kraji. Vyštudovala Ekonomickú fakultu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a po absolvovaní dobrovoľníckeho pobytu v Keni sa začala venovať rozvojovej spolupráci a humanitárnej pomoci. Tri roky viedla platformu Ambrela, štyri roky bola riaditeľkou UNICEF Slovensko. Ako terénna pracovníčka ADRA Slovensko už po roku 2014 manažovala na Ukrajine projekt humanitárnej pomoci.
Ivana Nemethová je architektka, urbanistka, aktivistka a spoluzakladateľka OZ Znepokojené matky, ktoré má už 5 rokov za cieľ upozorňovať politikov na potrebu riešiť klimatickú krízu. Spolu s ostatnými členkami OZ sa zapája sa do viacerých iniciatív, ktoré sa snažia chrániť demokraciu, ľudské práva a pomôcť ľuďom z Ukrajiny. Je aj členkou Klimatickej koalície. Ivana taktiež pôsobí v Inštitúte pre pasívne domy, ktorý podporuje rozvoj architektúry a urbanizmu v SR i celej EÚ, zodpovedný voči životnému prostrediu.
Platforma rozvojových organizácií – Ambrela je strešnou organizáciou 30 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré sa venujú rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci, globálnemu vzdelávaniu, trvalo udržateľnému rozvoju doma a/alebo v zahraničí. Aktívne zastupuje ich spoločné záujmy na domácej pôde i v zahraničí, okrem advokácie a budovania kapacít sa venuje aj verejnej informovanosti (zvyšovaniu povedomia o ODA SR). Cieľom Ambrely je: byť priamym účastníkom a aktérom v oblasti rozvojovej spolupráce a zahraničnej politiky SR, EÚ a ďalších inštitúcií, zameraných na trvalo udržateľný rozvoj v menej rozvinutých krajinách a/alebo na Slovensku; prispievať k formovaniu povedomia ľudí v SR k solidarite a vzájomnej pomoci, a tak prispieť k riešeniu problému chudoby, neslobody a humanitárnych kríz vo svete. Zároveň chce Ambrela poskytovať svojim členom a pozorovateľom možnosti pre rozvoj a profesionálny rast.
Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica (CEEV Živica) je občianske združenie, ktoré svojimi projektmi a programami (Sokratov inštitút, Komenského inštitút, Zelená škola atď.) inšpiruje k zmene. Je aktívnou pozorovateľskou organizáciou Ambrely. Od roku 2002 sa venuje aj globálnemu vzdelávaniu, pričom chce pomáhať tvoriť svet, v ktorom je spoločnosť rešpektujúca a citlivá k ľuďom, prírode a svetu navôkol. Tím Živice verí, že len vzdelaní a kriticky uvažujúci ľudia dokážu čeliť problémom dnešného sveta. Možnosti pozitívnych zmien v spoločnosti ukazuje pomocou originálnych a funkčných riešení v praxi. Využíva na to zážitkové vzdelávanie, ktorého cieľom je hlboká vnútorná skúsenosť, podporujúca ľudí v objavovaní vlastného potenciálu a citlivom vnímaní svojho okolia. CEEV Živica učí ľudí prebrať zodpovednosť za seba a svet, v ktorom žijú, pričom pracuje s vyučujúcimi, učiacimi sa, ale aj širokou verejnosťou.
Táto diskusia je realizovaná vďaka podpore SR cez SlovakAid v rámci projektu ‚Rozvojové vzdelávanie v súvislostiach‘. Viac info o diskutujúcich našej júnovej diskusie, ako aj ďalších aktivitách Ambrely nájdete tu: www.ambrela.org. Facebook event bude tu.
Copyright 2024 Ambrela – Platforma rozvojových organizácií. Táto stránka je financovaná zo zdrojov SR cez SlovakAid a EÚ cez Stronger Roots. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela a nemusí nevyhnutne odrážať názory donorov.