Článok

Pridajte sa k Dáždnikovému pochodu v Svetový deň utečencov a utečeniek

pridané: 18. júna 2021

Vedeli ste, že až 40 % utečencov a utečeniek na svete tvoria deti? Ľudí na úteku aj vnútorne vysídlených osôb pribúda s každým vojnovým konfliktom a prírodnou katastrofou, najmä v nízkopríjmových krajinách. Práve tam pomáhajú organizácie Ambrely svojimi rozvojovými a humanitárnymi projektmi.

Tému utečenectva a migrácie však treba pripomínať aj doma v SR, ako to robíme napríklad kampaňou ‘Tváre migrácie’ a projektom ‘Globálne ciele a migrácia’ zo zdrojov EÚ cez program DEAR. Dnešok v Bratislave sa bude niesť tiež v znamení osvety verejného informovania a zvyšovania povedomia verejnosti o spôsoboch a dôvodoch migrácie, ako aj jej riešenia. Odvahu a silu tých, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy, si aj tento rok pripomíname – na Svetový deň utečencov a utečeniek (20. júna).

Pridať sa k nám a našim členským aj pozorovateľským organizáciám môžete dnes / v nedeľu. Začiatok je o 14:00 na Primaciálnom námestí (štart Dáždnikového pochodu) a potom od 15:00 do 18:00 pokračuje podujatie kultúrnym progamon na Tyršáku. Okrem diskusií, výstavy, hudby a tanca pôjde aj o priateľský volejbalový zápas na brehu Dunaja.

Naša kampaň Tváre migrácia a projekt Globálne ciele a migrácia, podporené EÚ cez program DEAR, sa celé venujú tejto téme. Viac informácii a celý program nájdete v evente ‘Svetový deň utečencov na Tyršáku & Dáždnikový pochod’ tu.

“Slovenská spoločnosť je podľa prieskumov a dostupných údajov voči migrácii a príchodu migrantov, migrantiek naladená skôr negatívne. Táto skutočnosť do určitej miery môže vyplývať jednak z prevládajúcej konzervatívnej hodnotovej orientácie, kultúrnej uzavretosti Slovákov a Sloveniek, kde len malá časť populácie prichádza do kontaktu s ľuďmi inej rasy alebo etnickej skupiny, či s ľuďmi z nízkopríjmových krajín. Aktuálne štatistiky Ministerstva vnútra SR z tohto roku hovoria o doposiaľ udelených šiestich azyloch z oficiálnych 87 žiadostí.” Viac sa dočítate v prieskume SAV tu.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
North South Centre
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
CONCORD
.týždeň
GCAP
Eurodad
Čosi
Faces of Migration
GENE