Článok

Prebieha Týždeň OSN na Slovensku

pridané: 28. októbra 2021

V pondelok odštartoval ‚Týždeň OSN na Slovensku‘ alebo aj Týždeň Slovenska v OSN. Na pôde ministerstva zahraničia bola v otvárací večer prítomná aj naša Ambrela a partnerské organizácie. Slovenská stopa v OSN (United Nations) bola už od začiatku silná – Československo bolo jedným zo zakladajúcich štátov OSN v roku 1945 a významný slovenský diplomat Ján Papánek patril do úzkeho 14-členného tímu, ktorý pripravil text Charty OSN. Dnes sa ako samostatný štát do činnosti organizácie aktívne zapájame – hneď od roku 1993, keď sa naša krajina stala členom OSN.

Jednou z vecí, ktorú si počas Týždňa OSN budeme pripomínať aj stredajšími diskusiami Ambrely, je Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj, prijatá United Nations v roku Ide o súhrn 17 globálnych záväzkov – Globálnych cieľov (SDGs), ktorými medzinárodné spoločenstvo reaguje na závažne výzvy súčasnosti. Aj my na ne reagujeme projektom ‘Globálne ciele a migrácia’, podporeného zo zdrojov EÚ cez program DEAR.

Sme radi, že sme sa ako Ambrela podieľali na tomto podujatí ‚Týždeň OSN na Slovensku‘ z dielne MZVaEZ SR – prípravou a realizáciou dvoch panelových diskusií pre mladých ľudí. Diskusie sme pripravili zo zdrojov SlovakAid. Na úvod sa ráno z Novej Cvernovky prihovorila mladým ľuďom zo stredných škôl z celej SR štátna tajomníčka MZVaEZ SR: Ingrid Brocková.

Prvá naša diskusia bola na tému ‚Ako sa môžu mladí ľudia zo Slovenska zapojiť do medzinárodného dobrovoľníctva a pomáhať v zahraničí cez organizácie Ambrely‘. Diskutovali: Anna Hruboňová – ADRA Slovensko; Katarína Kucharik Jarošová – SAMRS / SlovakAid; Ján Košta – Slovenská katolícka charita; Štefan Kormančík – SAVIO. Moderátorom bol: Daniel Kaba, výkonný riaditeľ našej Ambrela.

Druhá diskusia zasa na tému: ‚Ako sa môže Slovensko projektmi členských organizácií Ambrely zapojiť do pomoci ľuďom na úteku v post-konfliktných krajinách‘. Diskutujúcimi boli zástupcovia a zástupkyne organizácií Ambrely: Marián Cehelník – Človek v ohrození; Jozef Magda – eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí; Hugo Gloss – Slovenská katolícka charita; Anna-Mária Benková – ADRA Slovensko. Moderátorom bol: Daniel Kaba, výkonný riaditeľ našej Ambrela.

3. diskusia niesla názov: Poďte na humanitárnu misiu s UNICEFom – moderovaný video workshop. 4. diskusia zasa niesla názov: OSN a migrácia – Ako pomáha Medzinárodná organizácia pre migráciu 70 rokov vo svete a 25 rokov na Slovensku. Záznam z diskusií nájdete tu.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
North South Centre
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
CONCORD
.týždeň
GCAP
Eurodad
Čosi
Faces of Migration
GENE