Článok

Po našom workshope o zapojení mimovládok z krajín V4 v rozvojovom financovaní EÚ

pridané: 1. februára 2023

Dňa 31. januára sme v čase od 15:00 do 17:00 v rámci nášho projektu ‚V4DevCo – V4 Development Cooperation Trialogue: Reinforcing Synergies, Sharing Good Practices‘ s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu (IVF) zorganizovali workshop na tému ‚Zapojenie mimovládnych organizácií z krajín V4 v rozvojovom financovaní EÚ‚. Online podujatie otvoril výkonný tajomník Ambrely, Daniel Kaba, a poľský partner z CASE, Oskar Chmiel. Ďalšími spíkrami a lektormi boli: Carolina Morgado (z CARE) a Jan Liska (z Charity ČR).

V prvej časti workshopu sme sa venovali štruktúre financovania rozvojovej spolupráce z financií EÚ. Prešli sme si 3 piliere Global European Instrument – geografický, tématický a rapid response, pričom bolo poukázané, že až 75% týchto zdrojov je manažovaných na úrovni delegácií EÚ v samotných krajinách. Zároveň bolo zdôraznené, že stále je potrebné byť aktívni a komunikovať – či už so zástupcami DG INTPA, NEAR alebo European External Action Service a na zastúpeniach EÚ v daných krajinách.

V druhej časti workshopu sme sa venovali praktickým skúsenostiam ohľadom prístupu k rozvojovým financiám z EÚ. Pre menšie organizácie je veľmi dôležité spolupracovať s väčšími partnermi v rámci konzorcií, kde je možné práve od týchto organizácií získať aj veľa skúseností. Je však dôležité, aby medzi partnermi boli dobre nastavené vzťahy a očakávania – ideálne cez dohodu o spolupráci. 

Nasledovala diskusia, kde sme sa bavili o špecifických výzvach pre malé organizácie – ako sa zviditeľniť aj mimo medzinárodných sietí, prípadne ako zaujať veľkých partnerov. Odpoveď bola, že treba sa snažiť mať vysokú expertízu a znalosť problémov, a aktívne sa zapájať v rámci platforiem.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
North South Centre
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
CONCORD
.týždeň
GCAP
Eurodad
Čosi
Faces of Migration
GENE