Zaujíma vás, ako medzinárodné dianie formuje slovenskú spoločnosť; a ako negatívne správy (pokrývajúce napr. klimatickú krízu, hladomor či aktuálne vojnové konflikty) môžu meniť náš pohľad na svet, naše rozhodovanie a prežívanie?
Prídite vo štvrtok (21. novembra od 18:30 do 20:30) na loď Pink Whale na Dvořákovom nábreží v Bratislave na živú diskusiu z dielne platformy Ambrela, CEEV Živica a Sokratovho inštitútu. Diskusia sa bude venovať aktuálnej téme ‘Svet v našom zrkadle: Globálne udalosti, lokálne dôsledky’. Dozviete sa tiež, ako médiá vyberajú a spracovávajú udalosti zo sveta pre domáce publikum; aký psychologický dosah má na nás súčasná audio-vizuálna tvorba, a tiež ako emocionálne zafarbené mediálne produkty ovplyvňujú nielen verejnú mienku a utváranie hodnôt na Slovensku, ale aj náš prístup ku globálnym výzvam.
Na otázky moderátora, Daniela Kabu (výkonného tajomníka Ambrely), budú odpovedať diskutujúci, ktorí majú k téme skúmania nášho správania i reakcií na správy blízko, a to menovite:
Diskusia je súčasťou Týždňa globálneho vzdelávania (TGV), ktoré v polovici novembra na území SR realizuje Ambrela so svojimi členmi a pozorovateľmi s podporou SR cez SlovakAid a GENE. Bude prenášaná aj Live cez Facebook a YouTube kanály: platformy Ambrela, CEEV Živica a ďalších partnerov. Aktívne sa možno do diskusie zapojiť otázkami cez aplikáciu slido použitím kódu: #TGV2024.
Na toto podujatie vás pozýva aj výkonný tajomník platformy Ambrela, Daniel Kaba: „Pri informáciách o zahraničných katastrofách často používame rozumové schopnosti. Aký ale majú vplyv na naše zmysly a pocity? Dozviete sa na diskusii už 21. novembra.“ Po diskusii bude nasledovať ako súčasť programu vystúpenie postrockovej kapely Vata.
Platforma rozvojových organizácií – Ambrela je strešnou organizáciou 30 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré sa venujú rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci, trvalo udržateľnému rozvoju doma a/alebo v zahraničí, pričom polovica z nich sa venuje globálnemu vzdelávaniu. Ambrela aktívne zastupuje spoločné záujmy svojich členov a pozorovateľov na domácej pôde i v zahraničí, okrem advokácie a budovania kapacít sa venuje aj verejnej informovanosti (zvyšovaniu povedomia o ODA – oficiálnej rozvojovej pomoci SR vo svete). Jej cieľom je: byť priamym účastníkom a aktérom v oblasti rozvojovej spolupráce a zahraničnej politiky SR, EÚ a ďalších inštitúcií, zameraných na trvalo udržateľný rozvoj v menej rozvinutých krajinách a/alebo na Slovensku; prispievať k formovaniu povedomia ľudí v SR k solidarite a vzájomnej pomoci, a tak prispieť k riešeniu problému chudoby, neslobody a humanitárnych kríz vo svete. Vlajkovými podujatiami Ambrely sú Ambrela development forum (ADF) a Týždeň globálneho vzdelávania (TGV).
Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica (CEEV Živica) je občianske združenie, ktoré svojimi projektmi a programami (Sokratov inštitút, Komenského inštitút, Zelená škola atď.) inšpiruje k zmene. Je aktívnou pozorovateľskou organizáciou Ambrely. Od roku 2002 sa venuje aj globálnemu vzdelávaniu, pričom chce pomáhať tvoriť svet, v ktorom je spoločnosť rešpektujúca a citlivá k ľuďom, prírode a svetu navôkol. Tím Živice verí, že len vzdelaní a kriticky uvažujúci ľudia dokážu čeliť problémom dnešného sveta. Možnosti pozitívnych zmien v spoločnosti ukazuje pomocou originálnych a funkčných riešení v praxi. Využíva na to zážitkové vzdelávanie, ktorého cieľom je hlboká vnútorná skúsenosť, podporujúca ľudí v objavovaní vlastného potenciálu a citlivom vnímaní svojho okolia. CEEV Živica učí ľudí prebrať zodpovednosť za seba a svet, v ktorom žijú, pričom pracuje s vyučujúcimi, učiacimi sa, ale aj širokou verejnosťou.
Táto diskusia je realizovaná vďaka podpore SR cez SlovakAid v rámci projektu ‚Rozvojové vzdelávanie v súvislostiach‘. Viac info o diskutujúcich našej novembrovej diskusie, ako aj ďalších aktivitách Ambrely nájdete tu: www.ambrela.org. Facebook event je tu.
Copyright 2024 Ambrela – Platforma rozvojových organizácií. Táto stránka je financovaná zo zdrojov SR cez SlovakAid a EÚ cez Stronger Roots. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela a nemusí nevyhnutne odrážať názory donorov.