Na čoraz akútnejší nedostatok pitnej vody vo svete upozorňujú viaceré slovenské mimovládne rozvojové organizácie. Na podujatí Bez vody nie je život realizovanom v rámci rovnomennej kampane tak urobia v troch slovenských mestách – v Košiciach (8.9.2017 pri fontáne v Mestskom parku), Banskej Bystrici (9.9.2017 pri fontáne na Námestí slobody) a napokon v Bratislave (13.9.2017 pri fontáne pri OC Eurovea oproti novému SND) v čase od 15:00 do 19:00.
Všetkých sedem slovenských rozvojových organizácií, ktoré sú zároveň aj členmi Platformy mimovládnych rozvojových organizácií (PMVRO) – ADRA, Človek v ohrození, eRko, Nadácia Integra, SAVIO, Slovenská katolícka charita a UNICEF Slovensko -, sa tým či oným spôsobom pri svojich projektoch v zahraničí venujú práve vode. Počas kampane aj vďaka týmto skúsenostiam predstavia viacero menej známych faktov o tejto životodarnej tekutine a našom vzťahu k nej. “Organizácie poukážu napríklad na prognózu, že v roku 2050 nebude mať štvrtina ľudí prístup k vode, na skutočnosť, že až 90 percent všetkých prírodných katastrof súvisí s týmto živlom, či na významnú súvislosť medzi zmenou klímy a rastúcou nedostupnosťou vody zvlášť pre tých znevýhodnenejších na planéte,” vysvetľuje Mária Sliacka z Platformy mimovládnych rozvojových organizácií, ktorá je koordinátorom podujatia. Organizácie podľa Sliackej tieto poznatky nadobudli aj popri ich práci v Etiópii, Keni, Ukrajine a ďalších krajinách, kde v spolupráci s miestnymi partnermi dlhodobo uskutočňujú najrôznejšie rozvojové aktivity, od budovania a servisu studní v kenskej púšti, po vysádzanie mangrovových lesov na pobreží Indického oceánu.
Mimovládne organizácie a ich pracovníkov nájdete na podujatiach celkom jednoducho. Stačí, ak zavítate poobede 8. septembra do košického Mestského parku, 9. septembra na Námestie slobody v Banskej Bystrici, či 13. septembra k OC Eurovea v Bratislave, a vyberiete sa priamo k veľkej, žltej nafukovacej bandaske. Podobnej tej, s akou musia aj viackrát denne strácať čas milióny žien a dievčat v subsaharskej Afrike a vláčiť ju na dlhé kilometre, namiesto toho, aby robili čosi iné zmysluplné a produktívne, pričom by zároveň neprichádzali o zdravie.
Viac informácií o kampani a podujatiach nájdete na stránke www.bezvodyniejezivot.sk.
Takmer 1 miliarda ľudí, a teda v podstate 1 človek z 10, nemá prístup k čistej pitnej vode(Action against Hunger)
Predpokladá sa, že v roku 2050 bude mať každý štvrtý človek na Zemi problém dostať sa k nezávadnej pitnej vode(Rozvojový program OSN)
90 percent všetkých prírodných katastrof súvisí s vodou, čo je hrozbou zvlášť v súvislosti s neistou klimatickou budúcnosťou ľudstva (UN Water)
Kvôli vode milióny žien a dievčat (a výrazne menej mužov a chlapcov) v subsaharskej Afrike podnikajú pravidelne, mnohokrát aj viackrát za deň, cesty dlhšie ako polhodinu, aby priniesli vždy približne 20 litrov vody na konzumáciu či pranie, čím sa výrazne ukracujú o možnosť vzdelávať sa či byť ekonomicky činnými (NPR – National Public Radio, 2016)
Podzemná voda je primárnym zdrojom pitnej vody pre 1,5 – 3 miliardy ľudí a poskytuje 42 percent celkovej vody pre poľnohospodárstvo, pričom do roku 2015 sme vyčerpali 21 z 37 najväčších podzemných zdrojov vody (údaje NASA v článku v The Washington Post, 2015)
Celosvetovo ženy v rozvojových krajinách strávia donášaním vody dokopy 200 miliónov hodín denne. To sa rovná času, ktorý ženy v Severnej Amerike trávia nakupovaním (Save the Water)
70 percent zdrojov vody sa využíva pre potreby poľnohospodárstva (UN Water)
Ročne zomrie na ochorenia súvisiace s vodou 3,6 milióna ľudí (UN Water)
Každý dolár investovaný do vody a sanitácie prináša prinajmenšom štyri doláre vo vyššej produktivite. Zároveň, len chorobami spojenými s vodou a sanitáciou prichádza svet až o 5 percent svojho hrubého domáceho produktu a zavedením vody pre každého by klesli výdaje na zdravotníctvo až o 10 percent (WHO, 2012)
Kampaň bez vody nie je život je realizovaná v rámci projektu Media4dev podporenom Európskou úniou.
Copyright 2024 Ambrela – Platforma rozvojových organizácií. Táto stránka je financovaná zo zdrojov SR cez SlovakAid a EÚ cez Stronger Roots. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela a nemusí nevyhnutne odrážať názory donorov.