Každý rok si na celom svete pripomíname 21. september ako Medzinárodný deň mieru. Téma na rok 2019 je príznačná a dobre načasovaná – Klimatické opatrenia za zabezpečenie mieru. Týmto upozorňujeme na dôležitosť boja proti zmene klímy, najmä negatívnym dosahom zmeny klímy a možné spôsoby ochrany, ako aj podpory mieru na celom svete. Zmena klímy totiž predstavuje hrozbu pre zabezpečenie a udržiavanie medzinárodného mieru a bezpečnosti nielen v tzv. rozvojových krajinách.
Pre prírodné katastrofy bolo presídlených trikrát viac obyvateľstva, ako pri sociálnych konfliktoch, pričom milióny ľudí sú nútené opustiť svoje domovy a hľadať bezpečnosť inde. O vplyvoch na potravinovú bezpečnosť či verejné zdravie v každej krajine na každom kontinente netreba azda ani hovoriť.
SPOLOČNÝM VYHLÁSENÍM MVO A ÚČASŤOU NA KLIMAŠTRAJKU
Pred siedmimi rokmi ukončila naša členská organizácia: Caritas Slovakia – Slovenská katolícka charita dôležitý európsky projekt v oblasti globálneho rozvojového vzdelávania a rovesníckej solidarity medzinárodnou konferenciou v Bratislave. Niesla názov ‚Zmena klímy – možný dopad (nielen) na obyvateľstvo a rozvojové projekty’, a už vtedy tím SKCh upozorňoval na tento globálny problém a potrebu jeho riešenia. Keď sa začítate do zborníka (stále aktuálnych) príspevkov z tejto konferencie o dopadoch zmeny klímy na obyvateľstvo tzv. rozvojových, rovnako ako rozvinutých krajín, začnete brať tému zmenu klímy vážne a rozhodnete sa pre klimatický aktivizmus.
Naša planéta horí, stúpa hladina oceánov, žijeme na ekologický dlh. Preto sa i naša Platforma MVRO pridala k spoločnému vyhláseniu cca 70 mimovládok v SR a vyzývame k účasti na klimatickom štrajku 20. septembra. Podporte klimaštrajk svojou účasťou i vy. Ide o budúcnosť nás všetkých.
ZA SLOVENSKO V NEW YORKU
Konajme ako jednotlivci, jednotlivkyne, zapojme sa do klimatického aktivizmu, ale zároveň sledujme – aké klimatické opatrenia presadzujú naši najvyšší predstavitelia, reprezentanti a reprezentantky SR. Tento týždeň počas 74. zasadnutia VZ OSN v New Yorku budú ich prejavy a aktivity kľúčové.
Na klimatickom summite bude vedúcou slovenskej delegácie prezidentka SR, Zuzana Čaputová. Vystúpi ako 1. rečníčka v rámci 2. témy summitu: ‚Powering the Future: from Coal to Clean‘. Jej vystúpenie bude úvodom do 2. témy a zároveň bude priamo nadväzovať na 1. tému (‚Plans for a Carbon Neutral World‘). Na SDG summite bude SR zastupovať minister MZVaEZ SR, Miroslav Lajčák. Vystúpi s naším národným vystúpením v rámci plenárneho zasadnutia. Aj na podujatí k financovaniu rozvoja (FFD) bude SR zastupovať pán minister Lajčák. Vystúpi ako jeden zo špeciálne pozvaných rečníkov počas pracovného obeda, ktorý má stanovenú tému: ‚Investing in the SDGs, Leadership Role of Member States and the Private Sector, Doing good and creating value‘.
Globálna výzva na boj proti chudobe (GCAP) podporuje ľudí v ich boji za spravodlivosť – rodovú, sociálnu, klimatickú. GCAP je sieť viac ako 11 000 organizácií občianskej spoločnosti, organizovaných v 58 národných koalíciách. V čase, keď sa stretnú hlavy štátov (24. a 25. septembra) na SDG samite v New Yorku, aby preskúmali pokrok, dosiahnutý v Agende 2030, GCAP organizuje paralelné zhromaždenie People’s Assembly. Naša kolegyňa Ivana Uličná bude za Platformu MVRO a SR jeho súčasťou.
Copyright 2024 Ambrela – Platforma rozvojových organizácií. Táto stránka je financovaná zo zdrojov SR cez SlovakAid a EÚ cez Stronger Roots. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela a nemusí nevyhnutne odrážať názory donorov.