Článok

K Svetovému týždňu mediálnej a informačnej gramotnosti

pridané: 25. októbra 2020

V období prebiehajúcej pandémie (a súvisiacej ‘infodémie’) je čoraz dôležitejšie budovanie našej odolnosti voči dezinformáciám, hoaxom a propagande. Informačná a mediálna gramotnosť (MIL) nám dokáže pomôcť v rozlišovaní faktov od dezinformácií. UNESCO si aktuálne hrozby a výzvy uvedomuje a preto každoročne koncom októbra organizuje pre verejnosť  ‘Svetový týždeň mediálnej a informačnej gramotnosti’. Tento rok podujatie prebieha online v období 24.–31. októbra a je zamerané na inovatívne aj tradičné formy šírenia informácií. Zaregistrovať tu môžete aj svoj event. 

MEDIA TRÉNING PRE EU AID VOLUNTEERS

Presne v tomto období zorganizovala ADRA Slovensko (ako líder aurópskeho projektu TEHV) mediálny workshop pre partnerské organizácie, ktoré sa pripravujú na prijímanie budúcich dobrovoľníkov a dobrovoľníčiek v rámci iniciatívy EU Aid Volunteers. Vďaka teoretickej prednáške a následným praktickým cvičeniam pod taktovkou trénerky Boby Markovič Baluchovej (komunikačnej manažérky Ambrely a šéf-editorky portálu #MediaAboutDev) účastníci a účastníčky spoznávali základy tvorby mediálnych obsahov, princípy MIL, spôsoby vedenia rozhovorov, ale aj manipulatívne techniky pri tvorení titulkov, sprievodných fotografií a samotných článkov. Často sa hovorilo o zobrazovaní témy migrácie a utečenectva a miešaní pojmov s dojmami. Dôležité bolo osvojiť si spôsoby – ako eticky informovať o pobytoch medzinárodných dobrovoľníkov a dobrovoľníčok v nízko-príjmových krajinách aj ako zodpovedne informovať o aktuálnych globálnych témach v médiách. Viac o tomto mediálnom tréningu tu.

KVÍZ O ROZPOZNANÍ PRAVDY OD FIKCIE

Informačná a mediálna gramotnosť  (MIL) – spolu s globálnym vzdelávaním k občianstvu (GCE) – môže pomôcť v napredovaní k napĺňaniu Globálnych cieľov (SDGs) tým, že vyzbrojí občanov a občianky vedomosťami, zručnosťami, hodnotami a postupmi, ktoré im umožnia zapojiť sa do chodu spoločnosti ako kriticky mysliaci ľudia. Využiť pri vzdelávaní iných či samovzdelávaní (otestovaní samých seba) môžete aj pomôcku, ktorú pripravila Zuzana Labasova z CEEV Živica. Témou online kvízu sú aktivity na rozpoznávanie pravdy od fikcie.

Vzdelávacie podujatie na tému bezpečnosti na internete a prevencie pred kyber-útokmi realizuje aj ďalší člen Ambrely – PDCS. eRko sa zasa venuje bezpečnému stretávaniu sa detí a mládeže v online svete, Slovenská katolícka charita približuje verejnosti etické zobrazovanie témy migrácie a integrácie. No a náš sekretariát Ambrely pravidelne prináša príbehy Tvárí migrácie v rámci projektu DEAR.

O FUNGOVANÍ MÉDIÍ AJ NA FESTIVALE JEDEN SVET

Festivalové permanentky na filmový festival Jeden svet (v online verzii) sú v predpredaji už len do konca októbra. Ak nechcete pri výbere filmov robiť žiadne kompromisy, odporúčame vám siahnuť po týchto permanentkách čím skôr. Zároveň si prezrite pestrý program festivalu a katalóg ponúkaných filmov i sprievodných diskusií tu. Výrazná časť z nich sa týka práve fungovania médií a našej (ne)odolnosti voči mýtov, dezinformáciám a propagande. Ako tip dávame napríklad diskusiu s názvom ‚Prestaňte nás nakrúcať: je pomoc Západu vlastne potrebná?‘, v rámci ktorej budú hostky 11. novembra hovoriť o zobrazovaní krajín globálneho juhu v audiovizuálnom a vo vizuálnom umení. Diskusia je tematicky spojená s projekciou filmov ‚Prestaňte nás nakrúcať‘ a ‚Fonja‘.

PRI ONLINE NÁKUPOCH VYUŽITE DOBROMAT

Pandémia COVID-19 a najmä prebiehajúci ‘lockdown’ nám výrazne mení nakupovacie návyky – viac si vyberáme produkty a platíme za ne v on-line priestore. Vedeli ste, že svojimi nákupmi on-line môžete pomáhať núdznym? Takúto možnosť prináša DOBROMAT. Stačí si do vášho prehliadača nainštalovať rozšírenie, ktoré vám pri platbe v internetových obchodoch pripomenie, že môžete svojím nákupom pomôcť zároveň aj svojej obľúbenej charitatívnej organizácii. Dnes to môže byť napríklad Unicef Slovensko, ktorý nás na #dobromat upozornil.

STAŇTE SA SÚČASŤOU MILCLICKS

Počas tohto historického Global Media and Information Literacy Week 2020: organizácia UNESCO spustila výzvu pre všetkých kriticky mysliacich a mediálne aj informačne gramotných ľudí (tzv. MILclickerov), aby sa stali oficiálnymi #MILCLICKS a pozvali to tejto skupiny, siete, či skôr rodiny MILCLICKS aj svojich blízkych. Viac info tu.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
North South Centre
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
CONCORD
.týždeň
GCAP
Eurodad
Čosi
Faces of Migration
GENE