Článok

Na podujatie k dvom rokom vojny na Ukrajine

pridané: 26. januára 2024

Koncom februára si pripomíname dva roky vojenskej invázie Ruska na Ukrajine, hoci jeho agresia tam trvá už od roku 2014. Pripomínáme si však aj dva roky humanitárnej pomoci SR tamojšiemu obavateľstvu. Pri tejto príležitosti platforma Ambrela pripravuje na 22. februára v bratislavskom kostole Klarisiek podujatie s názvom ‚Dva roky vojny’. „Chceli by sme poďakovať všetkým našim partnerom a najmä občianskej spoločnosti za pretrvávajúcu solidaritu a kontinuálne doručovanie humanitárnej pomoci núdznym a presídleným ľuďom priamo na Ukrajine. Zároveň chceme v rámci tohto ‚commemoration & policy eventu‘ diskutovať o tom, ako by sme spoločne mohli pomáhať efektívne aj naďalej a prečo bude pri obnove Ukrajiny dôležitá pomoc našich občianskych organizácií,“ objasňuje význam podujatia výkonný tajomník platformy Ambrela, Daniel Kaba.

Toto podujatie bude priestorom na reflexiu toho, ako občianska spoločnosť v uplynulých dvoch rokoch na Ukrajine pomáhala. Súčasťou budú prezentácie humanitárnych organizácií Ambrely (konkrétne Človek v ohrození a STEP IN), výstava fotografií s ukážkami SlovakAid projektov (Slovenskej katolíckej charity, ADRA Slovensko a ďalších), príhovory hostí a panelová diskusia. Prítomným sa prihovorí veľvyslanec Ukrajiny v SR, Myroslav Kastran, a vedúci Zastúpenia Európskej komisie ZEK na Slovensku, Vladimír Šucha aj výkonný tajomník Ambrely, Daniel Kaba. 

„V panelovej diskusii s názvom ‚Ako ďalej ­– miesto a možnosti slovenských organizácií pri obnove Ukrajiny‘ zhodnotíme, ako vyzerala a akým výzvam čelila distribúcia humanitárnej pomoci na východ od SR; aký vplyv má humanitárna kríza na tamojšie obyvateľstvo; aké budú jeho potreby vzhľadom na rozsah škôd a dĺžku vojny; a tiež načrtneme, ako prepojiť mimovládny sektor s biznisom pri obnove krajiny,“ uvádza Daniel kaba z Ambrely, ktorý bude panel moderovať. Pozvanie do diskusie prijali: Zuzana Kaparová (vedúca zastúpenia Európskej investičnej banky EIB na Slovensku), Allan Bussard (riaditeľ, Nadácia Integra), Tatiana Svrčková (predsedníčka ASFIN a senior špecialistka spoločenskej zodpovednosti, Telekom) a Tomáš Bokor (riaditeľ Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu SAMRS).

Súčasťou podujatia bude aj oceňovanie humanitárnych osobností v kategórii štátna správa, mimovládna organizácia a biznis sektor. O hudobné vystúpenia sa postarajú Charkivské národné akademické divadlo opery a baletu a Sona Kmet. Svoju účasť na podujatí treba potvrdiť do 19. februára e-mailom na: event@ambrela.org.

Platforma rozvojových organizácií – Ambrela (skrátene Ambrela) je strešnou organizáciou 30 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré sa venujú humanitárnej pomoci, rozvojovej spolupráci, globálnemu vzdelávaniu, trvalo udržateľnému rozvoju – doma aj v zahraničí. Tretina z nich sa aktívne venuje práve humanitárnej pomoci pre vnútorne presídlené a núdzne osoby priamo na Ukrajine. Podujatie realizuje Ambrela vďaka podpore SR cez SlovakAid, ZEK, EIB, Veľvyslanectva Ukrajiny v SR, Veľvyslanectva USA v SR a EÚ cez program Stronger roots a je primárne určené zástupkyniam a zástupcom občianskej spoločnosti, štátnej správy, filantropického a biznis sektora. Ide o príležitosť na posilnenie komunity tých, ktorí podporujú pomoc SR Ukrajine. 

Projekt je podporený Nadáciou otvorenej spoločnosti (NOS) Bratislava v rámci Programu Stronger Roots for Civil Society. Cieľom programu je zvýšiť rezilienciu organizácií občianskej spoločnosti a ich spolupracujúcich organizácií, posilniť ich sociálny kapitál a začleniť ich do komunít a spoločenstiev, v ktorých realizujú svoje činnosti. Projekt je financovaný Európskou úniou (EÚ) z Programu Občianstvo, rovnosť, práva a hodnoty. Prezentovaný obsah a názory vyjadrujú stanovisko autora/autorov a nemusia sa zhodovať s názorom EÚ alebo NOS Bratislava. Ani EÚ, ani NOS Bratislava za ne nenesú zodpovednosť.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
North South Centre
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
CONCORD
.týždeň
GCAP
Eurodad
Čosi
Faces of Migration
GENE