Článok

Dobrovoľníctvo v čase pandémie Covid-19? Vypočujte si príbehy EU Aid volunteers z terénu

pridané: 29. novembra 2020

Zaujíma vás, ako globálna pandémia koronavírusu ovplyvnila misie zahraničných dobrovoľníkov a dobrovoľníčok v nízkopríjmových krajinách? Či boli kvôli covid-u evakuovaní alebo ostali v hostiteľskej krajine? Pripojte sa 15. decembra od 18:00 do 19:30 k našej 90-minútovej diskusii na tému ‚Dobrovoľníctvo v čase pandémie Covid-19: príbehy EU Aid volunteers z terénu‘ a vypočujte si v rámci online okrúhleho stola príbehy dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, vyslaných do Turecka, Kene, Maroka, Albánska a Gruzínska. 

Pozvanie do panelovej diskusie prijali títo piati mladí ľudia: Laura Naw (dobrovoľníčka v ADRA Albania); Martin Pavelka (dobrovoľník v Small Projects Istanbul); Ronan Lucas (dobrovoľník v Association Issaaf Jerada – Solidarité Et Développement v Maroku); Andreia Silva (dobrovoľníčka vo Western Focus Community Organization v Keni) a tiež Karolina Buszko (dobrovoľníčka v Association Merkuri v Gruzínsku).

Dobrovoľníčka Laura Naw v Albánsku

Laura Naw strávila viac ako rok v Albánsku, kde podporovala tím organizácie ADRA Albánsko v projektovom manažmente. Jej vyslanie bolo neobyčajné nielen kvôli pandémii koronavírusu, ale aj pre ničivé zemetrasenie, ktoré Albánsko pred rokom zasiahlo. Nedávno sa zo svojho dobrovoľníckeho pobytu vrátila späť domov – do Talianska.

Dobrovoľník Martin Pavelka v Turecku

Martin Pavelka pôsobí ako seniorský EU Aid dobrovoľník už druhý rok v organizácii Small projects Istanbul. Počas pandémie ostal v Turecku, kde vedie tím 30 miestnych dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, ktorí vypomáhajú so vzdelávacími aktivitami pre sýrskych utečencov a utečenky. V diskusii bude rozprávať o tom, ako nové pandemické okolnosti zmenili dynamiku práce v jeho hostiteľskej organizácii.

Dobrovoľník Ronan Lucas v Maroku

Ronan Lucas počas svojho vyslania čelil dlhotrvajúcej prvej vlne pandémie v Maroku. Jeho úlohou v hostiteľskej organizácii AIJ je identifikovať príležitosti na nové projekty s dôrazom na sociálny dosah aktivít na konkrétne komunity. Ronan zároveň študuje sociálnu ekonómiu a realizuje vlastný výskum o marockej občianskej spoločnosti.

Dobrovoľníčka Andreia Silva v Keni

Andreia Silva je seniorskou dobrovoľníčkou v oblasti Shianda v Západnej Keni. V rámci svojho vyslania sa sústredí na budovanie kapacít a zvyšovanie povedomia o právach detí so špeciálnymi potrebami v tamojších komunitách. Len ťažko by sme hľadali dobrovoľníčku, ktorú Covid-19 zasiahol viac, ako Andreiu. Viac porozpráva v diskusii osobne.

Dobrovoľníčka Karolina Buszko v Gruzínsku

Karolina Buszko ako odborníčka v oblasti mentálneho zdravia pripravovala a implementovala programy, týkajúce sa psychosociálnej podpory, monitorovania a hodnotenia projektov. V rámci jej hostiteľskej organizácie Merkuri pomáhala najmä v domove pre obete domáceho násilia a v centre pre rodiny. Vypuknutie Covidu-19 len zdôraznilo dopyt po Karolininej expertíze, avšak musela byť evakuovaná z Gruzínska späť do Poľska. Našťastie sa jej podarilo nájsť spôsob, ako podporovať zraniteľné komunity v Gruzínsku aj naďalej – na diaľku.

Moderátorka diskusie Boba Markovič Baluchová z Ambrely

Moderátorkou panelovej diskusie s piatimi pozvanými EU Aid volunteers bude Dr. Boba Markovič Baluchová. Boba pôsobí ako komunikačná manažérka v Ambrele – Platforme rozvojových organizácií na Slovensku. V minulosti pracovala pre Rozvojový program OSN, Caritas Slovakia, ADRA Slovensko a viacero európskych univerzít. Boba tiež trénuje medzinárodných dobrovoľníkov a dobrovoľníčky v oblastiach komunitného rozvoja, rozvojovej žurnalistiky, ako aj mediálnej a informačnej gramotnosti (v rámci platformy Media about Development).

Registrácia na tento online okrúhly stôl je otvorená do 13. decembra cez tento link. Odporúčame, aby ste si zarezervovali miesto čo najskôr, keďže kapacita je obmedzená. Len registrovaným záujemcom a záujemkyniam bude odoslaný Zoom link s pozvánkou. Ak máte otázky ohľadom udalosti alebo registrácie, kontaktujte organizačný tím mailom na volunteering@adra.sk.

Túto udalosť organizujú tri humanitárne a rozvojové organizácie: ADRA Slovensko, ADICE – Association pour le Développement des Initiatives Citoyennes et Européennes a MTÜ Mondo. Udalosť je súčasťou projektov HVA – Humanitarian Volunteers in Action a SUDHAV 3 – Sustainable Development through Humanitarian Aid Volunteers 3. Projekt je financovaný zo zdrojov Európskej Komisie pod hlavičkou programu EU Aid Volunteers, riadeného agentúrou EACEA (The Education, Audiovisual and Culture Executive) a DG ECHO (Generálne riaditeľstvo pre civilnú ochranu a operácie humanitárnej pomoci EÚ).

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
North South Centre
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
CONCORD
.týždeň
GCAP
Eurodad
Čosi
Faces of Migration
GENE