Zaujíma vás, aká je momentálna situácia v Etiópii, a v čom spočíva ozbrojený konflikt v regióne Tigraj? Prečo je dôležité, aby sa medzinárodné spoločenstvo zasadilo za okamžité zastavenie bojov, nastolenie mieru a dodržiavanie ľudských práv? Ako docieliť, aby obyvateľstvo nemuselo utekať do susedných krajín zo svojich domovov? A ako môže spoločná iniciatíva zo Slovenska pomôcť tamojším núdznym a s obnovou krajiny?
Pripojte sa vo štvrtok (1. apríla od 18:00 do 19:00) z pohodlia vašich domovov a pozrite si cez Facebook online diskusiu Ambrely s názvom ‚Ako môže Slovensko pomôcť etiópskemu ľudu počas vojny v Tigraji’. Dozviete sa tiež viac o tom, z čoho bude pozostávať naša urgentná humanitárna pomoc ľuďom, zasiahnutých vojnou v regióne Tigraj, aj kto bude túto pomoc vďaka vyzbieraným darom od slovenskej verejnosti realizovať.
Na otázky moderátorky Frédérique Halászovej budú odpovedať nasledujúci štyria hostia a hostky:
1. Darina Maňurová – projektová manažérka Dobrej noviny, eRko;
2. Ivana Čorbová – projektová manažérka Nadácie Integra;
3. Viktor Porubský – štatutár Mary’s Meals Slovensko;
4. Drahomír Štos – veľvyslanec SR v Etiópskej federatívnej demokratickej republike;
Diskusia bude prenášaná live cez Facebook kanály: našej Ambrely, časopisu .týždeň a donora SlovakAid, poprípade členských organizácií iniciatívy. Aktívne sa môžete do diskusie zapojiť aj svojimi otázkami cez aplikáciu slido použitím kódu: #Tigraj. Viac info vo Facebook evente tu.
Darina Maňurová absolvovala štúdium medzinárodného obchodu na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Päť rokov na Slovensku koordinovala program prípravy a vysielania dobrovoľníkov a dobrovoľníčok (s dôrazom na globálne rozvojové vzdelávanie) pod značkou európskej siete GLEN. Desať rokov pracuje v organizácii eRko ako projektová manažérka koledníckej akcie Dobrá novina, ktorá je spojená so zbierkou pre rozvojové projekty v afrických krajinách.
Ivana Čorbová je absolvovala štúdium práva na Univerzite Komenského v Bratislave. Počas vysokoškolského štúdia vycestovala ako medzinárodná dobrovoľníčka do Zambie a Indie, čo ju motivovalo k rozhodnutiu pracovať v charitatívnej organizácii alebo v neziskovom sektore. Už štyri roky pracuje ako projektová manažérka v Nadácii Integra, kde sa venuje primárne projektom humanitárnej pomoci a riešeniam dôsledkov zmeny klímy v Subsaharskej Afrike.
Viktor Porubský sa po zahraničných štúdiách, desaťročnom právnickom pôsobení v Európskej komisii a dobrovoľníckych skúsenostiach vo svete vrátil na Slovensko a venuje sa charite. Je spoluzakladateľom a štatutárom Mary’s Meals Slovensko, zabezpečujúcej humanitárnu potravinovú pomoc v nízkpríjmových krajinách sveta vrátane Etiópie. Nedávno začal pracovať pre Spišskú katolícku charitu, kde koordinuje rozvojové projekty a zahraničnú pomoc.
Drahomír Štos vyštudoval Technickú univerzitu vo Zvolene a v diplomatických službách Slovenska pôsobí už od roku 1991, teda tridsať rokov. Predtým pracoval v oblasti vysokého manažmentu a výskumu. V zahraničí slúžil na veľvyslanectvách SR v Číne a Thajsku. Predtým, ako sa stal veľvyslancom SR v Etiópskej federatívnej demokratickej republike, pôsobil ako veľvyslanec SR v Japonsku. V Etiópii pracuje od roku 2019 aj ako stály zástupca SR pri Africkej únii.
Slovenské mimovládne organizácie sa spojili vo výzve ‚Spolu pre Etiópiu‘, ktorá je reakciou na pretrvávajúcu humanitárnu krízu v severoetiópskom regióne Tigraj. Tamojší ľudia pre vojnový konflikt opúšťajú svoje domovy a utekajú v obavách o svoje životy – stali sa utečencami vo vlastnej krajine alebo utiekli do susedného Sudánu. Iniciatíva piatich organizácií: eRko – Dobrá novina, Mary’s Meals Slovensko, Nadácia Integra, SAVIO, Caritas Slovakia – Slovenská katolícka charita s podporou našej Platformy rozvojových organizácii – Ambrela má za cieľ vyzbierať finančné prostriedky a podporiť humanitárne aktivity, ktoré budú priamo v teréne predstavovať okamžitú pomoc obyvateľom a obyvateľkám, zasiahnutých vojnovým konfliktom. Prispieť na pomoc obyvateľstvu Tigraja možno od 22.3. do 16.4. darom na stránkach, zverejnených na kampaňovom webe: www.spolupreetiopiu.sk.
Platforma rozvojových organizácií – Ambrela je strešnou organizáciou 28 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré sa venujú rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci, globálnemu rozvojovému vzdelávaniu, trvalo udržateľnému rozvoju – doma aj v zahraničí. Od roku 2019 realizuje spolu so šiestimi európskymi partnermi projekt Globálne ciele a migrácia, podporený EÚ z programu DEAR, ako aj kampaň Tváre migrácie. Prostredníctvom nej sa snažíme rozšíriť povedomie Slovákov a Sloveniek o dôvodoch a spôsoboch migrácie optikou medzinárodného rozvoja. Aj táto online diskusia je podporená zo zdrojov EÚ a SlovakAid. Viac o aktivitách Ambrely na: www.ambrela.org.
Copyright 2024 Ambrela – Platforma rozvojových organizácií. Táto stránka je financovaná zo zdrojov SR cez SlovakAid a EÚ cez Stronger Roots. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela a nemusí nevyhnutne odrážať názory donorov.