Článok

Prinášame diskusiu: Ako komunikovať citlivé témy a kampane v onlajne

pridané: 19. februára 2021

Zaujíma vás, ako komunikovať citlivé témy, prejavy a kampane; ako by mala organizácia riešiť hate speech a hanlivé komentáre v onlajne; ako pomáha kritické myslenie (nielen mimovládkam) scitlivovať verejnosť v téme rozmanitosti a tolerancie; a tiež ako ukočírovať nenávisť voči mimovládkam a EÚ, ako aj cudzincom a cudzinkám na internete?

Pripojte sa vo štvrtok (25. februára od 19:00 do 20:00) z pohodlia vašich domovov a pozrite si cez Facebook online diskusiu Ambrely s názvom ‚Ako komunikovať citlivé témy a kampane (nielen občianskeho sektoru) v onlajne’. Dozviete sa viac o tom, s akými verejnými reakciami na svoje prejavy a kampane sa stretli zástupcovia vládneho aj mimovládneho sektoru na národnej i európskej úrovni, a ako nenávisť na internete odporúčajú ukočírovať pozvaní diskutujúci, ktorí si takúto komunikáciu zažívajú denne na vlastnej koži.

Na otázky moderátorky Frédérique Halászovej budú odpovedať nasledujúci štyria hostia (tentoraz bez ženského zastúpenia, hoci sa tím Ambrely snažil o rodovú vyváženosť):

1. Ján Orlovský / riaditeľ Migračného úradu MV SR, ex-riaditeľ NOS;

2. Daniel Kaba / výkonný tajomník Ambrely, tvorca reportu AidWatch; 

3. Samuel Marec / komentátor denníka SME a Denníka N; 

4. Ladislav Miko / vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku;

Diskusia bude prenášaná live cez Facebook kanály: našej Ambrely, časopisu .týždeň a donora SlovakAid. Aktívne sa môžete do diskusie zapojiť aj svojimi otázkami cez aplikáciu slido použitím kódu: #FOMSR3. Viac info vo Facebook evente tu.

Informácie o hosťoch tejto diskusie

Ján Orlovský je absolventom FTVŠ UK v Bratislave a Ústavu medzinárodných vzťahov na PF UK v Bratislave. Pracoval v zahraničnej službe SR (1992-2002), v energetickej spoločnosti (Západoslovenská energetika, a.s., 2003 – 2014), krátko sa pokúsil o vstup do politiky (strana Sieť) a viedol Nadáciu otvorenej spoločnosti (2015-2020). Pred pár týždňami sa stal riaditeľom migračného úradu MV SR, za čo si vyslúžil vášnivé reakcie politikov i slovenského ľudu a nielen na sociálnych sieťach.

Daniel Kaba vyštudoval právo na Univerzite Komenského v Bratislave aj na Viedenskej univerzite. Absolvoval ďalšie štúdiá v Nemecku, Česku a dobrovoľnícke aj terénne rozvojové pobyty v nízkopríjmových krajinách (Filipíny, Tanzánia, Keňa, Gruzínsko). Pôsobil päť rokov ako riaditeľ humanitárnej organizácie ADRA Slovensko, od roku 2019 je výkonným tajomníkom Platformy rozvojových organizácií Ambrela, v rámci ktorej sa venuje advokácii – presadzovaniu verejných politík a budovaniu kapacít.

Samuel Marec pochádza z Vysokých Tatier. Vyštudoval prekladateľstvo a tlmočníctvo na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Pracuje ako prekladateľ a publicista a občas ešte trochu zabŕdne do reklamy. Píše komentáre pre Denník SME a Denník N a vo svojich článkoch sa venuje spoločenskej a politickej situácii. Je propagátor Slavkovského štítu. Okrem toho aktívne sleduje a komentuje dianie na sociálnych sieťach.

Ladislav Miko bol v januári 2018 vymenovaný za vedúceho Zastúpenia EK na Slovensku. Predtým pôsobil ako riaditeľ pre oblasť prírody v rámci Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre životné prostredie (2005 – 2010) a vo vedení Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre zdravie a bezpečnosť potravín (2011 – 2015). Pred svojím príchodom do Európskej komisie pracoval vo vedení Ministerstva životného prostredia ČR a deväť rokov v zoologickom ústave Slovenskej akadémie vied ako pôdny biológ so špecializáciou na pôdnu biológiu a ekológiu, ktorú na Karlovej univerzite v Prahe vyštudoval.

Moderátorkou diskusie bude Frédérique Halászová. Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského a pracuje ako komunikátorka, facilitátorka a moderátorka. V minulosti ako editorka a novinárka pôsobila v časopise .týždeň, vedeckej žurnalistike sa zasa venovala v redakcii portálu Science.sk. Momentálne pôsobí v humanitárnej organizácii Človek v ohrození, kde má na starosti fundraising a komunikáciu. Popri tom moderuje diskusie, zamerané na humanitárnu pomoc, rozvojovú spoluprácu, ľudské práva, rodovú rovnosť a ďalšie spoločenské témy.

Info o Ambrele – organizátorovi diskusie a realizátorovi kampane

Platforma rozvojových organizácií – Ambrela (skrátene Ambrela) je strešnou organizáciou 28 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré sa venujú rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci, globálnemu rozvojovému vzdelávaniu, trvalo udržateľnému rozvoju – doma aj v zahraničí. Od roku 2019 realizuje spolu so šiestimi európskymi partnermi projekt Globálne ciele a migrácia, podporený EÚ z programu DEAR. Kampaň ‘Tváre migrácie‘ je jedným z výstupov tohto projektu. Jej cieľom je zvyšovať povedomie o rôznorodosti, tolerancii a spolunažívaní ľudí z odlišných kultúr a pozrieť sa na tému migrácie cez prizmu Globálnych cieľov (SDGs). 

Vo februári Ambrela v kampani Tváre migrácie zverejnila videá ‘Rozmanitosť nám je pochuti’ a ‚Tolerancia je fair-play’, ktoré otvárajú diskusiu o reakciách slovenskej verejnosti na prítomnosť cudzincov a cudziniek v ich domovine. Samotní protagonisti z videí pochádzajú z rôznych kútov sveta, na Slovensku našli svoj druhý domov a pracovné uplatnenie. A práve cez konkrétne životné príbehy sa snaží kampaň Tváre migrácie ako súčasť projektu Globálne ciele a migrácia rozšíriť povedomie Slovákov a Sloveniek o dôvodoch a spôsoboch migrácie optikou medzinárodného rozvoja. Práve spomínané videá a online diskusie sú súčasťou tejto kampane. Výroba videí bola podporená zo zdrojov SlovakAid. Viac na: www.ambrela.org a www.tvaremigracie.sk.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
North South Centre
EEA grants
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
CONCORD
.týždeň
GCAP
Eurodad
Čosi
Faces of Migration
GENE