Článok

Členovia slovenskej platformy Ambrela o zdieľaní skúseností s nórskymi organizáciami

pridané: 21. októbra 2024

Na októbrové Ambrela Development Forum (ADF) s podtitulom ‘Building Bridges, Building Solutions‘ v Bratislave zavítala aj 7-členná delegácia z Nórska. Okrem aktívnej účasti v panelových diskusiách, deep talk okrúhlych stolocha workshopoch boli hybnou silou sieťovacieho podujatia pre slovenské humanitárne a rozvojové organizácie zo Slovenska. Ako vidieť na spätnej väzbe od členov platformy Ambrela, stretnutie s nórskymi partnermi prinieslo nové podnety i povzbudenie do ďalšej práce.

Bratislavského stretnutia so 7-člennou delegáciou z Nórska, vedenou Nórskym fórom pre životné prostredie a rozvoj – ForUM, sa zúčastnili zástupcovia a zástupkyne aktívnych členských organizácií platformy Ambrela, ako Slovenská katolícka charita (SKCH), Nadácia Integra, Človek v ohrození (ČvO), Tenenet či eRko. Slovenské rozvojové organizácie prítomným kolegom z Nórska predstavili svoje hlavné aktivity aj formy financovania projektov. Skloňovali sa škrty vo financovaní rozvojových projektov z prostriedkov SR pod značkou SlovakAid a väčší fokus na hľadanie iných zdrojov financovania. Podľa slovenských mimovládnych organizácií je prístup k finančným prostriedkom z EÚ často náročný vzhľadom na menšiu veľkosť týchto organizácií a nimi tvoriacich konzorcií.

Záujem obyvateľstva o podporu mimovládnych organizácií

Tím ČvO spomenul programy delegovanej spolupráce EÚ, tím SKCH opísal priebeh Pôstnej krabičky pre Afriku a ďalších zbierkach v kostoloch a vo farnostiach. Tím eRka opísal spôsob financovania jeho rozvojových aktivít v Afrikevďaka vianočnej zbierke – Dobrá novina. V apríli uzavrelo eRko 29. ročník tejto koledníckej akcie s historickým výsledkom – do koledovania sa počas Vianoc zapojilo 18853 koledujúcich, ktorí navštívili 47332 rodín v 1061 obciach a mestách po celom Slovensku, pričom konečný výsledok vianočnej zbierky predstavoval sumu 1,35 milióna eur. Prítomní sa zhodli, že Slovenky a Slováci majú v sebe veľkú ochotu darovať peniaze na pomoc núdznym doma i vo svete. Nórski partneri práve silný osobný záujem miestneho obyvateľstva podporovať charitatívne a humanitárne organizácie označili za pridanú hodnotu Slovenska. 

Projektová manažérka programu Dobrá novina z dielne eRka, Lucia Jantošovičová, opísala stretnutie so zástupcami nórskej platformy rozvojových organizácii a jej členov ako hodnotné z hľadiska zdieľania dobrej praxe: „Najmä v oblasti spolupráce s podnikateľským sektorom či verejnou správou to bolo podnetné rozprávanie. Povzbudzujúcimi boli aj reakcie na prezentovanie príkladov našej práce v teréne či ťažkostí, napriek ktorým sme ako neziskový sektor relevantným ‚ťahačom‘, zástupcom pre medzinárodnú komunitu. Ďakujeme Ambrele za sprostredkovanie takéhoto stretnutia.“

Pokúsiť sa o spoluprácu s podnikateľským sektorom

Nórska delegácia povzbudila prítomných členov slovenskej Ambrely, aby nepoľavovali v úsilí mimovládnych organizácií o nadväzovanie partnerstiev a identifikáciu pridanej hodnoty pre súkromný sektor. Zástupcovia Caritas Nórskootvorene hovorili, že majú síce menšie skúsenosti s financovaním z EÚ, aj s priamym získavaním finančných prostriedkov od veriacich (vzhľadom na menší počet katolíkov v krajine), ale zato majú otvorený prístup k verejným prostriedkom, aj vytvorenú pevnú spoluprácu so súkromným sektorom. Pripomenuli aj aktívne partnerstvá v rámci siete Caritas, na čo pozitívne reagoval aj tím SKCH (Caritas Slovakia). 

Vedúca Sekcie medzinárodnej spolupráce SKCH, Alenka Horváthová, hodnotila možnosť zdieľania skúseností s nórskymi organizáciami a nadväzovania partnerstiev veľmi pozitívne: „Bolo zaujímavé vypočuť si príklady aktivít a skúsenosti z nórskej platformy ForUM a jej členských organizácií. Zaujalo ma tiež, ako napríklad nórska charita (Caritas Nórsko https://caritas.no/en/) prepája niektoré svoje projekty s univerzitami a aj s biznis sektorom.“

Prístup k financovaniu aj nové partnerstvá

Na záver októbrového stretnutia nórsko-slovenských občianskych organizácií v Bratislave prebehla diskusia o aspektoch vytváranie sietí, pričom dôležitá nebola iba téma možného prístupu k financovaniu (formou grantov EHP a Nórska či bilaterálnych fondov), ale aj tvorba nových partnerstiev s dôrazom na budovanie kapacít a sietí. 

„Stretnutie s nórskymi organizáciami nám poskytlo skvelú príležitosť rozprávať sa o svojich skúsenostiach aj výzvachv rámci rozvojovej problematiky. Nórsko, ako jeden z najväčších rozvojových donorov, dáva aj v prepočte na HDP cca 5-násobne viac na rozvojovú spoluprácu ako Slovensko. Čiže podmienky, v akých fungujú nórske rozvojové organizácie, sú diametrálne odlišné. Bolo preto podnetné počuť, ako Nórska rozvojová agentúra NORAD vidí pridanú hodnotu občianskej spoločnosti najmä v znalosti lokálnych pomerov, ale aj vo veľkej flexibilite či adaptabilite pri realizácii projektov v teréne,“ uviedol po stretnutí s nórskou delegáciou v Bratislave expert Ambrely v oblasti tvorby politík, Juraj Jando. 

Zároveň však pripomenul, ako nórski kolegovia zdôrazňovali, že „úlohou občianskej spoločnosti nemá byť iba implementácia projektov, ale tiež ‚watch-dogovanie’ štátnych politík a rozvojových programov napríklad vo vzťahu k dodržiavaniu Cieľov udržateľného rozvoja (SDGs),“ o čo sa v rámci advokácie tím platformy Ambrela dlhodobo snaží.

Text: Boba M. Baluchová a Ambrela tím, Foto: Archív Ambrely a ADF

Poznámka: Reportáž z nórsko-slovenských bilaterálnych stretnutí na ADF 2024 bola realizovaná ako jedna z aktivít prebiehajúceho projektu ‘Odomykanie potenciálu: Objavovanie príležitostí spolupráce pre slovenské a nórske rozvojové organizácie’  vďaka podpore z grantu EHP a Nórska. 

„Spoločne za zelenú, konkurencieschopnú a inkluzívnu Európu“. Iniciatíva je financovaná z prostriedkov Fondu pre bilaterálne vzťahy na národnej úrovni financovaného z Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu na roky 2014–2021. Viac na webovej stránke www.eeagrants.sk.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
EEA grants
GENE
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
Pontis
CONCORD
ZEK
.týždeň
North South Centre
GCAP
Euractiv
Eurodad
UNESCO
Čosi
Faces of Migration