Článok

Sledujte našu diskusiu o vplyve krízy vládnutia na advokačnú prácu mimovládok

pridané: 14. septembra 2022

Zaujíma vás, ako výmena na poste ministra školstva ovplyvní reformy vo vzdelávaní a prípravu Národnej strátégie globálneho vzdelávania SR? Ako aktuálna vládna kríza formuje prístup mladých ľudí k informáciám, ochote voliť a aktívne sa podieľať na veciach verejných? Ako zmeny vo vedení ministerstva zahraničia ovplyvnia priority Oficiálnej rozvojovej spolupráce SR?

Pripojte sa v stredu (28. septembra od 18:00 do 19:00) z pohodlia vašich domovov a pozrite si cez Facebook online diskusiu Ambrely v spolupráci s časopisom .týždeň s názvom ‚Ako kríza vládnutia ovplyvňuje prácu občianskych organizácií’. Dozviete sa viac o tom, čo všetko predchádza tvorbe a implementácii novej Národnej stratégie globálneho vzdelávania SR; aj či môžu politické nominácie a zmeny vo vedení ministerstiev (ako kľúčových partnerov i donorov organizácií platformy Ambrela) ovplyvniť nasmerovanie humanitárnej pomoci, rozvojovej spolupráce a tém globálneho vzdelávania.

Na otázky moderátorky Boby Markovič Baluchovej budú odpovedať títo podnetní hostia:

Juraj Hipš – expert na vzdelávanie a tvorca inovácií, zakladateľ CEEV Živica;

Martin Klus – bývalý štátny tajomník MZVaEZ SR, politik a politológ;

Ján Orlovský – riaditeľ Migračného úradu Ministerstva vnútra SR;

Daniel Kaba – výkonný tajomník platformy Ambrela, autor reportu AidWatch.

Diskusia bude prenášaná live cez Facebook kanály: platformy Ambrela, časopisu .týždeň a ďalších partnerov. Aktívne sa možno do diskusie zapojiť otázkami cez aplikáciu slido použitím kódu: #advokacia.

Viac o pozvaných diskutujúcich:

Juraj Hipš je bývalý učiteľ, lektor, dlhoročný odborník na vzdelávanie a tvorca inovácií. Je zakladateľom mimovládnej vzdelávacej organizácie CEEV Živica, ktorá je aktívnym členom Ambrely. Založil komunitnú školu na zaježovských lazoch, program pre nadaných mladých ľudí – Sokratov iInštitút, ako aj pedagogický program Komenského inštitút. Stál pri zrode ceny Učiteľ Slovenska, ktorá oceňuje kvalitných vyučujúcich a je súčasťou prestížneho medzinárodného ocenenia Global Teacher Prize. Nadácia Orange mu udelila cenu za občiansku angažovanosť a Ashoka foundation s Nadáciou Pontis ho zaradili medzi významných sociálnych inovátorov Slovenska.

Martin Klus pôsobí od roku 2003 ako vysokoškolský pedagóg a expert so zameraním na politológiu, verejnú politiku, medzinárodné vzťahy a európske štúdie. Od decembra 2014 spolupracuje s politickou stranou Sloboda a Solidarita ako tímlíder pre zahraničnú politiku a politický systém. Po úspechu v parlamentných voľbách pôsobil od marca 2020 až do septembra 2022 vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR ako ‚viceminister‚ pre európske záležitosti a budovanie odolnosti EÚ proti budúcim výzvam.

Ján Orlovský je absolventom FTVŠ UK v Bratislave a Ústavu medzinárodných vzťahov na PF UK v Bratislave. Pracoval v zahraničnej službe SR (1992-2002), v energetickej spoločnosti (Západoslovenská energetika, a.s., 2003–2014), krátko sa pokúsil o vstup do politiky (strana Sieť) a viedol Nadáciu otvorenej spoločnosti (2015–2020). V roku 2021 sa stal riaditeľom Migračného úradu MV SR, posledných sedem mesiacov – po začiatku ruskej invázie u východného suseda – sa venuje primárne téme migrácie a integrácie odídencov a odídenkýň z Ukrajiny.

Daniel Kaba vyštudoval právo na Univerzite Komenského aj na Viedenskej univerzite. Absolvoval dobrovoľnícke a neskôr terénne rozvojové pobyty v nízkopríjmových krajinách ako Filipíny, Tanzánia, Keňa či Gruzínsko. Pôsobil päť rokov ako riaditeľ humanitárnej organizácie ADRA Slovensko. Od roku 2019 je výkonným tajomníkom Platformy rozvojových organizácií Ambrela, ktorá je tiež súčastou projektu ‘Globálne ciele a migrácia‘. V Ambrele sa venuje advokácii – presadzovaniu verejných politík a budovaniu kapacít. Aj tento rok je autorom reportu AidWatch – hodnotenia systému oficiálnej rozvojovej spolupráce. 

Viac o Ambrele ako organizátorovi diskusie:

Platforma rozvojových organizácií – Ambrela (skrátene Ambrela) je strešnou organizáciou 29 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré sa venujú rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci, globálnemu vzdelávaniu, trvalo udržateľnému rozvoju – doma aj v zahraničí. Od jesene 2021 realizujeme projekt ‘EduGlobe – cesta k implementácii Národnej stratégie globálneho vzdelávania’, ktorý je podporený z programu Active citizens fund – Slovakia a financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014–2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou. Táto diskusia je teda realizovaná vďaka podpore ACF – Slovakia a tiež SR cez SlovakAid.

Viac info o hosťoch a hostkách septembrovej diskusie, ako aj ďalších aktivitách Ambrely nájdete tu. Facebook event k diskusii je tu.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
CIPE
GENE
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
Pontis
CONCORD
ZEK
.týždeň
North South Centre
GCAP
Euractiv
Eurodad
UNESCO
EEA grants
Čosi
Faces of Migration