Zaujíma vás, ako možno napĺňať Globálne ciele (SDGs) a priority OSN v rámci Agendy 2030, keď u východného suseda prebieha vojenská invázia? Ako sa obyvateľstvo Slovenska a ďalších krajín EÚ pozerá na utečenectvo, migráciu a integráciu vo svetle udalostí z posledných mesiacov? O ktoré globálne výzvy a Globálne ciele by sme sa mali u nás doma naozaj začať viac zaujímať?
Pozrite si v stredu (22. júna od 19:00 do 20:00) cez Facebook a YouTube online diskusiuAmbrely s názvom ‚Vojna na Ukrajine: Ako plniť Globálne ciele (SDGs) v čase humanitárnej krízy’. Dozviete sa viac o tom, ako naše mimovládne organizácie zareagovali na výzvy, spojené s humanitárnou krízou u nášho východného suseda, prečo nemožno napĺňanie 17 Globálnych cieľov (SDGs) odložiť na vedľajšiu koľaj, aké boli závery májovej konferencie Ambrela development forum, aj ako vojna na Ukrajine ovplyvnila priebeh osvetovej kampane Tváre migrácie.
Na otázky moderátorky Boby Markovič Baluchovej budú odpovedať:
Diskusia bude prenášaná live cez Facebook a YouTube kanály: platformy Ambrela, časopisu .týždeň, donora SlovakAid, portálu ProHuman a ďalších partnerov. Aktívne sa možno do diskusie zapojiť otázkami cez aplikáciu slido použitím kódu: #GlobalneCiele.
Dr. Michal Mlynár pôsobí v slovenskej diplomacii už vyše dvadsať rokov. Od roku 2000 pôsobil na rôznych pozíciách v rámci ministerstva zahraničia. V rokoch 2004 až 2009 pôsobil v New Yorku ako zástupca stáleho predstaviteľa SR pri OSN, kde bol politickým koordinátorom diplomatického tímu počas členstva SR v Bezpečnostnej rade OSN (2006–2007). V rokoch 2012 až 2015 zastával funkciu veľvyslanca SR v Keni, kde sa pričinil o zviditeľnenie značky SlovakAid a slovensko-kenskej rozvojovej spolupráce. Od roku 2017 pôsobí ako stály predstaviteľ Slovenskej Republiky pri OSN v New Yorku. Je tiež podpredsedom výkonnej rady UNICEF.
Jakub Šimek sa v Slovenskej agentúre pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS) venuje primárne téme zapájania podnikateľského sektora do rozvojovej spolupráce. V minulosti pôsobil v Nadácii Pontis, kde okrem iného manažoval štyri projekty v Keni, zamerané na rozvoj podnikateľských a digitálnych zručností stredoškolákov a mladých podnikateľov. V Keni tiež pomohol založiť rurálny inkubátor Sote Hub v meste Voi a vzdelávaciu komunitnú organizáciu Ujuzi Wetu. V minulosti tiež pôsobil na sekretariáte a v predsedníctve Platformy rozvojových organizácii – Ambrela.
Veronika Nožinová v sektore humanitárnej pomoci a rozvojovej spolupráce pracuje posledných pätnásť rokov, pričom primárne pracovala pre české organizácie ako Charita ČR či Diakonia ČCE. Má skúsenosť s implementáciou projektov na Haiti a Filipínach, v Čečensku, Kambodži aj Libanone, zameraných na oblasti vzdelávania, zdravotníctva, zabezpečovania obživy a poľnohospodárstva. Posledné tri roky je ako medzinárodná koordinátorka súčastou projektu ‘Globálne ciele a migrácia‘ a kampane ‘Tvare migrácie‘, v ktorých na globálne témy a výzvy (vrátane migrácie) nahliada optikou rozvoja.
Daniel Kaba vyštudoval právo na Univerzite Komenského aj na Viedenskej univerzite. Absolvoval dobrovoľnícke a neskôr terénne rozvojové pobyty v nízkopríjmových krajinách ako Filipíny, Tanzánia, Keňa či Gruzínsko. Pôsobil päť rokov ako riaditeľ humanitárnej organizácie ADRA Slovensko. Od roku 2019 je výkonným tajomníkom Platformy rozvojových organizácií Ambrela, ktorá je tiež súčastou projektu ‘Globálne ciele a migrácia‘. V Ambrele sa venuje advokácii – presadzovaniu verejných politík a budovaniu kapacít. Každoročne je spoluautorom reportu AidWatch – hodnotenia systému oficiálnej rozvojovej spolupráce.
Platforma rozvojových organizácií – Ambrela (skrátene Ambrela) je strešnou organizáciou 29 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré sa venujú rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci, globálnemu vzdelávaniu, trvalo udržateľnému rozvoju – doma aj v zahraničí. Od roku 2019 realizuje spolu so šiestimi európskymi partnermi projekt Globálne ciele a migrácia, podporený EÚ z programu DEAR. Kampaň ‘Tváre migrácie‘ je jedným z výstupov tohto čoskoro končiaceho projektu. Jej cieľom je rozšíriť povedomie Slovákov a Sloveniek o dôvodoch a spôsoboch migrácie optikou medzinárodného rozvoja. Aj táto online diskusia je súčasťou tejto kampane. Jej realizácia je podporená zo zdrojov EÚ a aj SR pod značkou SlovakAid.
Viac o hostke a hosťoch diskusie, aj o samotnej kampani ‘Tváre migrácie‘ nájdete tu: https://tvaremigracie.ambrela.org/ a tu: www.ambrela.org. Facebook event je tu.
Copyright 2024 Ambrela – Platforma rozvojových organizácií. Táto stránka je financovaná zo zdrojov SR cez SlovakAid a EÚ cez Stronger Roots. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela a nemusí nevyhnutne odrážať názory donorov.