Kampane

No nekúp to!

pridané: 3. júna 2019

Rozumným a zodpovedným správaním v obchodoch vieme zmeniť svet. Prijmite našu výzvu a vyskúšajte si mesiac bez zbytočných plastov, mesiac udržateľnej módy a konzumovania výrobkov, za ktoré boli farmári spravodlivo odmenení.

Kampaň Platformy mimovládnych rozvojových organizácií No nekúp to! spája jednotlivcov, firmy, obchodné reťazce, pracovné kolektívy, neziskové organizácie aj štátny sektor. Cieľ je jednoduchý – znížiť objem plastového a textilného odpadu, nakupovať s rozumom a myslieť pritom aj na ľudí, ktorí veci pre nás vyrobili či vypestovali. Počas tridsiatich dní sa pokúsime správať ohľaduplne k nim aj k životnému prostrediu.

Povzbudzovať nás k tomu budú ambasádori kampane, ktorí ako prví prijali výzvu a pôjdu Slovákom príkladom. Celeste Buckingham si vyskúša mesiac piť iba Fair Trade kávu a kupovať Fair Trade výrobky. Veronika Cifrová Ostrihoňová dokáže, že 12 kúskov oblečenia stačí na to, aby sme sa celý mesiac obliekali štýlovo. Števo Martinovič sľúbil, že sa na mesiac vzdá zbytočných plastov. A Stano Staško si tých výziev vyskúša rovno viac! Ambasádori zároveň pozvú svojich fanúšikov a verejnosť, aby sa k nim pridali. Môžeme ich pritom sledovať na ich Instagrame a na Facebooku.

„Veríme, že keď si ľudia prostredníctvom výzvy aspoň na mesiac skúsia, aké je to žiť udržateľnejšie, časť návykov si osvoja. Podstatné nie je, aby bol každý stopercentný. Chceme ukázať, že aj malá zmena v našom konaní prispeje k tomu, aby sme spoločne dosiahli niečo väčšie,” hovorí Ivana Uličná z Platformy MVRO. „Rozšírený je mýtus, že udržateľné správanie v oblasti módy alebo Fair Trade, musí byť drahšie. Našim cieľom je zviditeľniť jednoduché a finančne nenáročné riešenia, ktoré si môže osvojiť každý z nás,“ dodáva Uličná.

Slovensko sa zaviazalo k napĺňaniu Cieľov udržateľného rozvoja, ktoré boli prijaté členskými štátmi OSN v roku 2015. „Sme presvedčení, že pre dosahovanie týchto cieľov a zlepšovanie našej krajiny je kľúčová spolupráca a zapojenie celej spoločnosti – jednotlivcov, štátneho a neziskového sektora i firiem,“ dopĺňa Uličná. Výkonný riaditeľ Business Leaders Forum Michal Kišša je presvedčený o tom, že Slovákov udržateľnosť zaujíma. „Podľa nášho prieskumu si až 92 % z nich myslí, že by firmy mali podnikať zodpovedne. Ľudia totiž chcú robiť pri svojich nákupoch informované rozhodnutia.” Medzi prvými firmami sa dnes do výzvy zapájajú Tesco Stores, Lidl Slovenská republika a Profesia.

„V Tescu si uvedomujeme našu zodpovednosť pri dosahovaní trvalej udržateľnosti. Preto sa snažíme znižovať množstvo plastového odpadu z našich výrobkov,” vysvetľuje riaditeľka oddelenia
komunikácie a kampaní spoločnosti Tesco Stores Veronika Bush. „Našim dlhodobým cieľom je dosiahnuť, aby žiadny odpad z našich prevádzok neskončil na skládke. Sami to nedokážeme, preto je
pre nás kľúčové budovať partnerstvá s dodávateľmi, štátom a odpadovým priemyslom. V tomto prípade veríme, že nám pomôžu aj naši kolegovia a zákazníci.“ Zamestnanci firmy na mesiac vymenia plastové tašky za textilné a povzbudia k tomu aj verejnosť.

K zodpovednej spotrebe vedú svojich zamestnancov aj v spoločnosti Profesia. „Ak chceme niečo zmeniť, musíme začať od seba. Preto na našich podujatiach pozeráme aj na to, aký odpad vznikne
a ako ho minimalizovať,” tvrdí výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová. „Zamestnancov motivujeme k tomu, aby zmenili spôsob, ako sa v práci stravujú, ako do práce chodia,
čo si kupujú. Každá drobná zmena má zmysel,“ dodáva. Pridáte sa k nim aj vy? Pomôžete nám rozšíriť našu výzvu medzi vašich čitateľov, divákov a poslucháčov? Aj vy môžete inšpirovať svoju rodinu, priateľov alebo pracovný kolektív.

O Platforme mimovládnych rozvojových organizácií:
Platforma mimovládnych rozvojových organizácií je strešnou organizáciou 27 slovenských neziskoviek, ktoré sa venujú rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci, globálnemu vzdelávaniu a trvalo udržateľnému rozvoju doma a v zahraničí. Platforma zastupuje spoločné záujmy, šíri informovanosť, spája, buduje kapacity a svojim členom tak pomáha pomáhať.
www.mvro.sk
ivana.ulicna@mvro.sk
+421 908 154 061

Viac informácií o kampani:
www.nonekup.to
na sociálnych sieťach s hashtagom #nonekupto
na instagramových účtoch:
https://www.instagram.com/veronikaostrihonova/
https://www.instagram.com/celbuckingham/
https://www.instagram.com/stevomartinovic/
https://www.facebook.com/stanislav.stasko.7
https://www.facebook.com/PlatformaMVRO/

Kampaň, ako aj celý projekt, je financovaný zo zdrojov EÚ a SR pod značkou SlovakAid.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
North South Centre
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
CONCORD
.týždeň
GCAP
Eurodad
Čosi
Faces of Migration
GENE