V pondelok odštartoval ‚Týždeň OSN na Slovensku‘ alebo aj Týždeň Slovenska v OSN. Na pôde ministerstva zahraničia bola v otvárací večer prítomná aj naša Ambrela a partnerské organizácie. Slovenská stopa v OSN (United Nations) bola už od začiatku silná – Československo bolo jedným zo zakladajúcich štátov OSN v roku 1945 a významný slovenský diplomat Ján Papánek patril do úzkeho 14-členného tímu, ktorý pripravil text Charty OSN. Dnes sa ako samostatný štát do činnosti organizácie aktívne zapájame – hneď od roku 1993, keď sa naša krajina stala členom OSN.
Jednou z vecí, ktorú si počas Týždňa OSN budeme pripomínať aj stredajšími diskusiami Ambrely, je Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj, prijatá United Nations v roku Ide o súhrn 17 globálnych záväzkov – Globálnych cieľov (SDGs), ktorými medzinárodné spoločenstvo reaguje na závažne výzvy súčasnosti. Aj my na ne reagujeme projektom ‘Globálne ciele a migrácia’, podporeného zo zdrojov EÚ cez program DEAR.
Sme radi, že sme sa ako Ambrela podieľali na tomto podujatí ‚Týždeň OSN na Slovensku‘ z dielne MZVaEZ SR – prípravou a realizáciou dvoch panelových diskusií pre mladých ľudí. Diskusie sme pripravili zo zdrojov SlovakAid. Na úvod sa ráno z Novej Cvernovky prihovorila mladým ľuďom zo stredných škôl z celej SR štátna tajomníčka MZVaEZ SR: Ingrid Brocková.
Prvá naša diskusia bola na tému ‚Ako sa môžu mladí ľudia zo Slovenska zapojiť do medzinárodného dobrovoľníctva a pomáhať v zahraničí cez organizácie Ambrely‘. Diskutovali: Anna Hruboňová – ADRA Slovensko; Katarína Kucharik Jarošová – SAMRS / SlovakAid; Ján Košta – Slovenská katolícka charita; Štefan Kormančík – SAVIO. Moderátorom bol: Daniel Kaba, výkonný riaditeľ našej Ambrela.
Druhá diskusia zasa na tému: ‚Ako sa môže Slovensko projektmi členských organizácií Ambrely zapojiť do pomoci ľuďom na úteku v post-konfliktných krajinách‘. Diskutujúcimi boli zástupcovia a zástupkyne organizácií Ambrely: Marián Cehelník – Človek v ohrození; Jozef Magda – eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí; Hugo Gloss – Slovenská katolícka charita; Anna-Mária Benková – ADRA Slovensko. Moderátorom bol: Daniel Kaba, výkonný riaditeľ našej Ambrela.
3. diskusia niesla názov: Poďte na humanitárnu misiu s UNICEFom – moderovaný video workshop. 4. diskusia zasa niesla názov: OSN a migrácia – Ako pomáha Medzinárodná organizácia pre migráciu 70 rokov vo svete a 25 rokov na Slovensku. Záznam z diskusií nájdete tu.
Copyright 2024 Ambrela – Platforma rozvojových organizácií. Táto stránka je financovaná zo zdrojov SR cez SlovakAid a EÚ cez Stronger Roots. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela a nemusí nevyhnutne odrážať názory donorov.