Článok

Webinár o globálnych výzvach v onlajne – zaostrený na informovanie o vojne na Ukrajine

pridané: 8. apríla 2022

Dňa 7. apríla platforma Ambrela zrealizovala ďalší z webinárov na tému: ‘Globálne výzvy v onlajne. Čo si pod nimi predstaviť a ako ich eticky zobraziť‘, tentoraz pre Gymnázium FELIX v Bratislave. Desať študentov a študentiek, ktorí sa venujú tvorivému písaniu a zaujíma ich tvorba školského časopisu, si osvojilo základy zodpovedného pokrývania globálnych výziev v médiách (vrátanne migrácie a utečenectva). 

Počas sto-minútového webinára sa veľa hovorilo o mediálnej a informačnej gramotnosti (MIL) ako reakcii aj možnom riešení pre manipulatívne obsahy, dezinformácie, hoaxy a propagandu, ktorú vidíme na sociálnych sieťach od začiatku ruskej invázie na Ukrajine. Medzi prítomnými študujúcimi boli naviac dvaja ukrajinskí mladí ľudia, reálne tváre migrácie. Práve preto sme celú prednášku popretkávali textovými a obrazovými príkladmi mediálneho pokrývania vojny na Ukrajine v onlajne, aj volaním po zodpovednom informovaní o téme vojny či utečenectva.

Samotní mladí ľudia si uvedomujú potrebu kritického myslenia pri výbere vhodných médií a ich zdrojov, pravidelnej dekonštrukcie novinárskych prejavov, ako aj tvorby zodpovedných audio-vizuálnych produktov zo všetkých kútov sveta (vrátane slovensko-ukrajinských hraníc). Lektorka webinára, Dr. Boba M. Baluchová z Ambrely, doplnila teoretickú časť z globálnej žurnalistiky a základov MIL o praktické ukážky – analýzy desiatok fotografií z nízkopríjmových a post-konfliktných krajín (vrátane Ukrajiny); ako aj osvetové videá z dielne SAIH a video-ukážky z kampane ‘Tváre migrácie‘ od našej Ambrely. Nakoniec sme prebrali tých výziev viac, ako plánovaných desať…

Ambrela ďakuje za spoluprácu pri realizácii webinára vedeniu Gymnázia FELIX, špeciálne pani pedagogičke Martine Palkovičovej. Zapojeným mladým zo Slovenska aj z Ukrajiny patrí zasa vďaka za pozornosť a otvorené reakcie na prezentované fotky i videá. Edukatívne podujatie bolo realizované v rámci projektu ‚Globálne ciele a migrácia‘ a vďaka podpore EÚ cez program DEAR a SR cez SlovakAid. 

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Donori


Európska únia
SlovakAid
Stronger roots
North South Centre
NOS

Partneri a mediálni partneri

Bridge 47
Prohuman
CONCORD
.týždeň
GCAP
Eurodad
Čosi
Faces of Migration
GENE